Dokumenty SB
 

Nr 102


1976, Łódź - Informacja o działaniach dezintegracyjnych w Kościele rzymskokatolickim prowadzonych przez Wydział IV Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Łodzi


Sytuacja operacyjno-polityczna i stan bezpieczeństwa w miejskim województwie łódzkim w 1976 r. (do 7 grudnia) (1)


W środowisku kleru i aktywu katolickiego

- W działaniach dezintegracyjnych nasza uwaga skupiona jest na wytwarzaniu wśród kleru grup opozycyjnych i antagonistycznych w stosunku do biskupa Józefa Rozwadowskiego (2).

- Dalszym etapem tych działań destrukcyjnych jest pogłębienie konfliktów między poszczególnymi grupami z tendencjami do podrywania autorytetu i prestiżu ordynariusza.

- Posiadane przez nas informacje uzyskiwane z różnych źródeł, umiejętnie wykorzystane, doprowadziły do wytworzenia w środowisku bliskim ordynariuszowi atmosfery wzajemnej nieufności, niesnasek i podejrzeń. Utwierdza go to o istnieniu grupy "niezadowolonych" w jego otoczeniu.
Wytworzony przez nas stan zagrożenia, zwłaszcza ostatnio, tuż przed jego wyjazdem do Rzymu, pozwolił nam w pewnych przypadkach oddziaływać na jego decyzje dotyczące zwłaszcza polityki kadrowej, m.in. zmieniona została ostatnio obsada sióstr zakonnych w jego otoczeniu. [...]

- Innym kierunkiem działań są działania zmierzające do ograniczenia form pracy duszpasterskiej, w tym Duszpasterstwa Rodzin, którymi bezpośrednio z racji pełnionych funkcji jest zainteresowany bp Rozwadowski.
Najbardziej efektywne wyniki dało zdyskredytowanie koncepcji duszpasterskich Jana Kłysa, lansowanego przez ordynariusza na przywódcę i duszpasterza rodzin katolickich. Przedsięwzięte czynności doprowadziły do wytworzenia jawnych bądĽ ukrytych konfliktów między Kłysem a klerem parafialnym. Zdyskredytowanie Kłysa jako fachowca, ukazanie jego postaw moralnych (w tym zwłaszcza materialnych korzyści, jakie czerpie z pracy duszpasterskiej) doprowadziło w efekcie do jawnego bojkotowania działalności jego grupy lektorów przez kler średni i dołowy.
- Przeświadczyliśmy ordynariusza, że niczym nieuzasadniona dyrektywna postawa Kłysa wobec kleru powoduje poważne konflikty, przy czym odpowiedzialność zrzuciliśmy na ordynariusza, który Kłysa faworyzuje.

- Działając bezpośrednio przez TW, sygnalizujemy w środowisku kurialistów określone fakty, które odpowiednio spreparowane powodują atmosferę zagrożenia.

Działania pośrednie to kolportowanie materiałów ośmieszających "ludzi zaufanych" bpa Rozwadowskiego, np. kolportowanie wierszyka dotyczącego uzyskania przez ks. J[ana] Wiktorowskiego parafii za "wierność" dla ordynariusza lub listu dotyczącego "poczynań" proboszcza [Zdzisława] Czosnykowskiego i wysłanie go tuż przed wizytacją u niego bpa Rozwadowskiego.

- Umiejętna polityka wydawania paszportów, polegająca na utrudnianiu lub szybszym załatwianiu tych spraw, a nawet pomocy tym, którzy z obawą oczekują na zezwolenie wyjazdu (ks. Strożka), doprowadziła do konfliktów w środowisku i wzajemnych podejrzeń o kontakty z SB.

- Pomoc w finansowaniu wyjazdów w wielu przypadkach pozwoliła nam na stworzenie sytuacji, w której księża są zainteresowani w kontaktach (mimo ostrych zakazów) z pracownikami naszego aparatu. Wpływa to na lepsze i bardziej konstruktywne prowadzenie rozmów operacyjnych, podejmowanie dialogów oraz stanowi element lojalizacji kleru.

- Nasze działania o tym charakterze prowadzimy nie tylko na pracowników kurii, ale także na kierownictwo WSD i alumnów, m.in. w prowadzonej sprawie krypt. "Tramp" (3) (uciekinier z WSD do k[rajów] kapitalistycznych]), przekazanie odpowiednio spreparowanego serwisu informacji doprowadziło do usunięcia jednego z alumnów z WSD.


1 Autor tego dokumentu nie jest znany.
2 Józef Rozwadowski - biskup ordynariusz łódzki w latach 1968-1986, zmarł w 1996 r.
3 Sprawa operacyjnego sprawdzenia "Tramp" była prowadzona w latach 1975-1981 i dotyczyła alumna (Świerk), który w trakcie powrotu z wycieczki do Wielkiej Brytanii nielegalnie pozostał poza granicami kraju.