Z ŻYCIA PARAFII

Odpust św. Mikołaja

Jak co roku 6 grudnia w naszej parafii obchodziliśmy odpust św. Mikołaja. Wydarzeniem, które licznie zgromadziło wiernych w parafialnej świątyni była jednak nie tylko uroczystość odpustowa, pierwsza rocznica instalacji Kapituły Kolegiackiej Wolborskiej, ale przede wszystkim przyznanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Wolborza metropolicie łódzkiemu abp. Władysławowi Ziółkowi.
Uroczystej Eucharystii odpustowej przewodniczył Arcybiskup Metropolita, obecni byli członkowie Kapituły Kolegiackiej Wolborskiej, Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej, Kapituły Kolegiackiej Łaskiej, pracownicy Kurii Metropolitalnej na czele z ks. Kanclerzem, kapłani naszej archidiecezji i z innych diecezji, siostry zakonne, przedstawiciele parlamentu, władz państwowych samorządowych, wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele zaprzyjaźnionej gminy Jabłonka na Orawie, władze miasta Wolborza, przedstawiciele szkół i instytucji z terenu powiatu i gminy oraz licznie zgromadzeni wierni.
Po Eucharystii rozpoczęła się uroczystość przekazania Księdzu Arcybiskupowi Honorowego Obywatelstwa Miasta Wolborza. Burmistrz miasta Elżbieta Ościk wyraziła wielką radość płynącą z przeżywanej uroczystości i przypomniała zebranym że jej zaczątkiem było skierowanie wniosku do Rady Miejskiej, przez działający przy wolborskiej parafii Klub Inteligencji Katolickiej, o nadanie Księdzu Arcybiskupowi tegoż tytułu. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie przez Kapitułę, która zwróciła się do Rady Miejskiej o podjęcie stosownej uchwały. Rada Miejska 30 września br. uchwałę o nadaniu Arcybiskupowi Metropolicie Łódzkiemu tytułu Honorowego Obywatela Wolborza podjęła jednogłośnie. Decyzja ta jest wyrazem szczególnej wdzięczności dla Księdza Arcybiskupa - osoby wybitnej, zasłużonej dla miasta i gminy. To dzięki Arcybiskupowi Metropolicie wolborski kościół parafialny odzyskał miano kolegiaty i przywrócona została kapituła, wspierał On także swoim autorytetem starania władz samorządowych o odzyskanie praw miejskich dla Wolborza. W obliczu tych i wielu innych zasług władze miejskie uhonorowały Księdza Arcybiskupa wręczając Mu symboliczny klucz, i wyrażając w ten sposób szacunek oraz wdzięczność za duchowe wsparcie i pomoc w realizacji wielu przedsięwzięć.

Źródło tekstu: www.archidiecezja.lodz.pl
Zdjęcia: 1-34 wyk. Tomasz Reczulski, 35-60 Dariusz Śmigielski