Z ŻYCIA PARAFII

Instalacja Kapituły Kolegiackiej Wolborskiej

Przy kolegiacie wolborskiej oficjalnie działa już Kapituła Kolegiacka. Tak zwana instalacja kapituły odbyła się podczas uroczystej mszy świętej odpustowej ku czci św. Mikołaja Biskupa 6 grudnia. Na uroczystość przybyli wszyscy biskupi łódzcy, Kanonicy Kapituły Archikatedralnej Łódzkiej, Kapituły Kolegiackiej Łaskiej oraz wielu kapłanów, zakonników, sióstr zakonnych i zaproszonych osób świeckich.
Instalacji dokonał arcybiskup, metropolita łódzki Władysław Ziółek. Poświęcone dystynktoria, czyli medaliony w formie krzyża zostały nałożone na każdego z 10 księży, którzy weszli w skład kapituły. Prepozytem-czyli przewodniczącym kapituły jest proboszcz wolborskiej parafii ks. Grzegorz Gogol.
Dawniej kapituła była organem doradczym, dziś ma charakter raczej honorowy i reprezentacyjny. Ma podnosić rangę wszelkich wydarzeń i uroczystości kościelnych. Po instalacji kapituły kolejnym krokiem jest wybór władz po zatwierdzeniu przez biskupa. Następnie kolegiackie gremium ustanowi statut, który będzie określał kiedy kapituła będzie się spotykać, w jakich uroczystościach będzie uczestniczyć oraz jakie są główne jej cele.
Przypomnijmy, że tytuł kolegiaty wolborskiemu kościołowi nadał 3 marca 1544 arcybiskup gnieźnieński Piotr Gamrat i erygował przy nim kapitułę. W 1818 roku odebrano godność kolegiaty, rok później Kapituła Kolegiacka również przestała istnieć. Dopiero po niemal 200-letniej przerwie dekretem arcybiskupa Władysława Ziółka przywrócono najpierw godność kolegiaty, a potem kapitułę.
W skład wolborskiej kapituły weszli księża z archidiecezji łódzkiej: ks. Grzegorz Gogol-prepozyt, ks. Jerzy Jankowski, ks. Leon Strzelczyk, ks. Włodzimierz Konopczyński, ks. Zdzisław Banul, ks. Piotr Miler, ks. Benedykt Węglewski, ks. Tomasz Owczarek, ks. Ryszard Stanek i ks. Jacek Ambroszczyk.