Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: 1526 r. przez abpa gnieźnieńskiego Jana Łaskiego. Była to powtórna erekcja. Pierwotnej dokonał abp gnieźnieński Mikołaj Trąba ok. 1416 r. Jaka była przyczyna jej wygaśnięcia nie wiadomo.

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Murowany, wybudowany w latach 1897–1901 wg projektu warszawskiego arch. Stanisława Adamczewskiego z fundacji Jana Wężyka, właściciela Bełdowa. Konsekrowany w 1901 r. przez bpa Kazimierza Ruszkiewicza, sufragana warszawskiego. Styl neorene-sansowy. Kaplica Przemienienia Pańskiego na cmentarzu, zwana kaplicą Wężyków, wybudowana w 1854 r. przez Jana Wężyka jako mauzoleum rodzinne, w kształcie świątyni greckiej z czterokolumnowym portykiem.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny barokowy, powiększony z rzeźbą Boga Ojca i obrazem Ukrzyżowania z pocz. XVIII w. Ołtarze boczne barokowe z bramkami z pocz. XVIII w., a w nich obrazy: Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Świętej Rodziny. Chrzcielnica i kropielnica – kamienne z przełomu XV i XVI w. Feretron rokokowy z figurką Matki Boskiej z końca XVIII w. Obrazy: Chrystus dźwi- gający krzyż – barokowy, Matka Boska Szkaplerzna – barokowy, nieznana święta – barokowy z przełomu XVIII i XIX w. Krzyż z XVIII w., krzyż procesyjny i putto z ołtarza – barokowe. Dwie sukienki drewniane z pocz. XIX w. Kilka lichtarzy o kształtach barokowych. Kielich z 1792 r., kapa z poł. XIX w. z klamrą z poł. XVII w., stuła z XVIII w.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Adamów Nowy i Stary – 5 km, Bełdów, wieś kościelna, Bełdów-Krzywa Wieś – 1, Błoto A – 2, Chrośno – 4, Ciężków – 1, Dobrzań – 6,5, Dzierżanów – 4, Karolew – 6,5, Kobiałka – 6,5, Kontrowers – 5, Krasnodęby Nowe i Stare – 6, Ludwików – 4, Prawęcice – 4, Sanie – 5, Sarnówek – 7, Słowak – 2,5, Sobień – 4, Zgniłe Błoto – 5