Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1331 r. (abp gnieźnieński Jakub Świnka)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Murowany, wybudowany w latach 1370–1372 z fundacji arcybiskupów gnieźnieńskich. Po wielokrotnych przeróbkach pierwotny styl romański zaginął i dziś kościół jest bezstylowy.
W latach 1992–1993 wymieniono więźbę dachową całego kościoła, sufit ozdobiono kasetonami z obrazem MB Wniebowziętej. W tym czasie odkryto freski z poł. XV w., które odrestaurowano jedynie w prezbiterium; w dalszej części kościoła z braku finansów nie zakończono prac. W 2005 r. wybudowano nową zakrystię w miejsce poprzedniej. Kościół konsekrowany w 1517 r.
Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny – wczesnobarokowy z obrazami Koronacji NMP; ofiary Izaaka; św. Marcina. Konserwacja całkowita w latach 1994–1995. Ołtarze boczne rokokowe – jeden Matki Bożej Różańcowej – XVIII w., drugi – Serca Jezusowego – XVIII w.; konserwacja całkowita w latach 1998–1999. Ambona wisząca – XIX w., zabezpieczona i odnowiona w 1999 r., kolorystycznie nawiązuje do bocznych ołtarzy. Chrzcielnica – 1578 r. Obrazy: św. Walentego – druga poł. XVIII w., Ucieczka do Egiptu – pocz. XIX w., św. Antoniego – 1894 r.,
św. Rocha – pocz. XIX w., św. Izydora – pocz. XIX w., Wizja św. Antoniego – koniec XVIII w.
W parafii są zabytkowe lichtarze, ornaty, feretrony, żyrandole, rzeźby, krzyże. W sumie naliczono 50 pozycji w Księdze ewidencji zabytków ruchomych. Ołtarz soborowy i wystrój prezbiterium wykonano w 1991 r. Kościół ponownie uznany za zabytek w 1997 r.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Bilew – 2 km, Brzeski – 6, Dąbrowa – 7, Dobra – 5, Grabia i Grabia III – 5, Kustrzyce – 3, Marzenin, wieś kościelna, Marżynek – 7, Młodawin Dolny – 6, Młodawin Górny – 5,
Niecenia – 2, Pruszków – 2, Przymiłów – 3, Rojków – 5, Rososza – 2, Sięganów – 4, Wola Marzeńska – 1, Wrzesiny – 3, Wygiełzów – 4