Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1 I 1929 r. (bp Wincenty Tymieniecki)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Poprzedni kościół (1928) rozebrany w 1994 r. 1 kwietnia 1984 r. poświęcenie placu budowy przez bpa Jana Kulika. 26 VIII 1984 r. wmurowanie kamienia węgielnego przez bpa Władysława Ziółka. 2 V 1992 r. parafia uzyskała zezwolenie na budowę. Autorami projektu są architekci Marek Grymin i Mirosław Rybak. Styl nowoczesny na planie sześcioboku, symetryczny, bryłę tworzą kaskadowe dachy częściowo pokryte blachą miedzianą, a częściowo onduliną. W środku dachu sygnaturka (50 kg) umieszczona na wieży (26 m), zwieńczonej 7-metrowym krzyżem metalowym, podświetlanym, wieża oświetlona reflektorami halogenowymi, kościół zewnątrz oświetlony. Oprócz nawy głównej są dwie przylegające kaplice rozdzielone zakrystią. Jedna kaplica ma dodatkowe wejście boczne. Zakończenie budowy w 1994 r. Kościół malowany wewnątrz w 1999 r. Ogrodzony z dwóch stron parkanem z przęsłami metalowymi, z dwóch pozostałych płytami żelbetonowymi. Wjazd wyłożony kolorową kostką brukową, wzdłuż parkanu chodnik z płyt betonowych. Data konsekracji 26 VIII 2004 r. (abp Władysław Ziółek).
Wyposażenie kościoła:
2 ołtarze stałe – w nawie głównej i w kaplicy Matki Bożej; dwustronne tabernakulum (nawa i kaplica MB), mosiężna lampa wieczna z główkami aniołków (1929 r.); Droga Krzyżowa – rzeźbiona w drewnie (proj. ks. Tadeusz Furdyna); pochodzący ze starej dzwonnicy, nieczynny, umieszczony przed kościołem dzwon (200 kg) z inskrypcją „Fabryka
A. Zwolińskiego w Warszawie” i z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego trzymającego krzyż; obraz Świętej Rodziny (1929 r.); nowy obraz MB Częstochowskiej malowany na desce lipowej; obraz Miłosierdzia Bożego malowany na płótnie; organy jednogłosowe i chrzcielnica marmurowa z inskrypcją w jęz. niemieckim, pochodzące z nieistniejącego kościoła ewangelickiego. W kaplicy św. Kazimierza ołtarz z relikwiami świętego (od 24 VIII 2004). Ogrzewanie kwarcowo-halogenowe zasilane energią elektryczną w kaplicy od 1997 r., w nawie głównej piec na olej opałowy; wyświetlacz elektroniczny tekstów pieśni (wizor).

Ulice należące do parafii

Rokiciny Kolonia: Bema, Brzezińska, Cicha, Jodłowa, Kolejowa, Konopnickiej, Krótka, Leśna, Lipowa, Łąkowa, Łódzka, Mickiewicza, Miłosza, Modrzewiowa, Nowa, Orzeszkowej, Parkowa, Polna, Południowa, Północna, Radosna, Reymonta,  Sienkiewicza, Słoneczna, Świerkowa, Tomaszowska, Tymienieckiego, Wodna, Wspólna, Zachodnia, Zawadzkiego, Zielona
MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Albertów – 3 km, Cisów – 2, Jankówek – 3, Łaznowska Wola - 2, Rokiciny – 1, Rokiciny Kolonia, Stare Chrusty – 3, Stefanów – 2