Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XIII w. (abp gnieźnieński Jan herbu Tarnawa)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Wybudowany w latach 1886–1892 wg projektu architekta Kornelego Szrettera, w stylu neobarokowym. Konsekrowany 27 V 1899 r. przez sufragana warszawskiego bpa Kazimierza Ruszkiewicza.

Wyposażenie kościoła:
Kropielnica późnogotycka z herbem Prus z datą 1528; rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, późnogotycka z pocz. XVI w. Zespół pięciu malowideł przedstawiający Dobrego Pasterza i czterech Ewangelistów, namalowanych przez Wojciecha Gersona; rzeźba św. Piotra siedzącego na tronie, przywieziona z Rzymu w końcu XIX w.; witraże z 1898 r.: Zwiastowanie NMP i Nawiedzenie.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Bielina – 7 km, Chorzęcin, wieś kościelna, Dębina – 5,5, Dębniak – 6,5, Dębniak Kolonia – 6, Godaszewice – 1, Jadwigów – 5, Kwiatkówka – 2,5, Łagiewniki – 4,5, Łazisko – 5, Stanisławów – 4,5, Studzianki wieś – 5, Studzianki kolonia – 3, Świńsko – 4, Teklów – 8, Wólka Krzykowska – 6, Wygoda – 7, Zawada – 3