Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 23 VI 1780 r. (abp gnieźnieński Antoni Kazimierz Ostrowski)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowany w latach 1776–1779. Obecny kościół ufundowany przez Kapitułę Krakowską, orientowany, drewniany, konstrukcji zrębowej. Na planie krzyża łacińskiego z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od wschodu kwadratowa zakrystia, od zachodu kruchta, strop płaski. Chór muzyczny wsparty na 4 kolumnach. Dachy z przyczółkami, nad nawą wieżyczka ma sygnaturkę. Obok kościoła dzwonnica z trzema dzwonami.
Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny wczesnobarokowy z rzeźbami świętych biskupów: św.Wojciecha i Stanisława i z obrazem Boga Ojca z połowy XVII w., mensa rokokowa z tabernakulum w kształcie świątyni. Mensy ołtarzy bocznych – rokokowe. Ambona z około XVII w., rokokowa chrzcielnica. Organy elektroniczne, 3 dzwony, Droga Krzyżowa.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Brogi – 9 km, Chechło I – 4, Chechło II – 3, Dobroń, wieś kościelna, Dobroń Duży – 2, Dobroń Mały – 1,5, Dobroń Osiedle – 0,5, Dobroń Stary – 0,5, Ldzań – 6, Ldzań Kolonia – 7, Markówka – 2, Mogilno Duże – 5, Mogilno Małe – 4,5, Morgi – 8, Talar – 7, Wincentów – 2, Wymysłów – 4, Zimne Wody – 9, Zakrzewki – 1