Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XIV w. (abp gnieźnieński Jarosław Bogoria-Skotnicki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Kościół wybudowany w latach 1989–1999 wg projektu arch. Wojciecha Harabasza z Krakowa. Architektura nawiązująca do klasyki. Otynkowany na zewnątrz, pokryty aluminiową blachą, ogrodzony kutym, metalowym płotem, plac kościelny wyłożony kostką brukową. Poświęcony 30 V 1999 r. oraz konsekrowany 28 IX 2000 r. przez abpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny z elementów rzeźbionych w drewnie, złoconych (plastyk Robert Maciąg); ołtarz soborowy marmurowy, w którym umieszczono relikwie św. Faustyny Kowalskiej; ambonka marmurowa; Droga Krzyżowa z 1841 r. autorstwa Ignacego Stachowicza, odrestau¬rowana, pochodząca ze starego kościoła; krucyfiks drewniany z pocz. XVII w., posadzka marmurowa; organy elektroniczne; dzwony z napędem elektrycznym, zawieszone na wieży, ufundowane w 1961 r. (przez ks. Antoniego Bilskiego). W prez¬biterium obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i św. Wacława, św. Maksymiliana. Ławki na 200 miejsc, nagłośnienie, ogrzewanie elektryczne.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Grabica – 3 km, Grabno, wieś kościelna, Górki Grabieńskie – 2, Józefów – 5, Ligota – 4, Osiny – 5, Patoki – 6, Podule – 4, Siedlce – 3, Sobiepany – 6, Wola Wężykowa – 3, Zamość – 0,5