Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kociszewie

Proboszcz: ks. Jarosław Fijałkowski
Telefon: 44 634-15-70
Adres: Kociszew 1 97-425 Zelów
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

Data erygowania:
16 XII 1789 r. (abp gnieźnieński Michał Jerzy Poniatowski)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Pierwszy kościół zabudowano w 1660 r. z fundacji Rościsława i Zofii Walewskich, spłonął w 1765 r. obecny kościół wzniesiony w 1775 r. z fundacji miecznika sieradzkiego Zygmunt Dobka, poświęcony w 1783 r. do czasu erekcji parafii był kościołem filialnym parafii Łobudzice. Nawa główna o rzucie prostokąta i węższe od niej prezbiterium zamknięte wielobocznie, zakrystię z lewej strony prezbiterium oraz węższą część frontową obejmującą kruchtę i chór muzyczny.

Wyposażenie kościoła:
Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz głóny, pochodzący z 1878 r. Pośrodku ołtarza we wnęce znajduje się obraz M.B. Częstochowskiej. Na zasłonie obrazu widnieje postać św. Teodora. W retabulum ołtarza znajduje się barokowy relikwiarz w kształcie trumny z 1663 roku, na kości Św. Teodora Męczennika i puszka na głowę z II połowy XVII w.

Oprócz ołtarza głównego w kościele znajdują się dwa ołtarze boczne. Starszy z nich - prawy p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, wykonano po 1765 roku. Lewy ołtarz p.w. Św. Antoniego Padewskiego powstał po 1878 roku. Jego środek wypełnia obraz Św. Antoniego. W zwieńczeniu znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Z tego samego okresu pochodzą ambona i chrzcielnica. We wnętrzu kościoła można zobaczyć także barokowy portret Szlachcica z II połowy XVII w., barokową tablicę upamiętniającą konsekrację kościoła w dniu 3.07.1661, drewniany, pozłacany krucyfiks ołtarzowy z II połowy XVII w., barokowy obraz Św. Agaty Męczennicy, chór muzyczny.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII:
Kociszew, kol. Kociszew, Pawłowa, Bocinicha, Grabostów, kol. Grabostów, Karczmy, kol. Karczmy, Kuźnica, Zabłoty, Dąbrowa, Zagłówki, Bominy.