Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XV w. (abp gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy obecnego kościoła – 18 VI 1988 r. Trzynawowy, środkowa nawa zachowuje wielkość poprzedniego, drewnianego kościoła, który spłonął 24 III 1987 r. Prezbiterium wieloboczne, do którego dolegają dwie zakrystie. Stropy betonowe, płaskie. Korpus na planie prostokąta, nawy boczne niższe, dzielone za pomocą betonowych słupów. Zachowano łuki międzyfilarowe, podobnie między nawą a prezbiterium. Ten sam element występuje przy oknach. Dachy dwuspadowe, kryte blachą miedzianą (wieża) oraz dachówką falistą. Na osi kościoła, nad chórem wieżyczka (wieża). Projekt arch. Aleksy Dworczak. Zakończono budowę 18 X 1992 r. Kościół konsekrował 7 V 2000 r. abp Władysław Ziółek.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny: ściana ołtarzowa, zaprojektowana przez ks. Tadeusza Furdynę SDB, wykonana w drewnie dębowym. W centrum rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, wykonana w drewnie lipowym. Ołtarze boczne: 2 zabytkowe ołtarze XVIII-wieczne, barokowe z rzeźbami Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz św. Wojciecha i św. Stanisława, zachowane z poprzedniego kościoła. Chrzcielnica zabytkowa, ludowa, odnowiona. Droga Krzyżowa wykonana w drewnie. Organy elektroniczne Johannus, 3 dzwony.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Anielin – 6 km, Czaplinek – 2, Glinnik – 2,5, Janów – 4, Jeżewo – 3, Józefów – 4, Maciejów – 4, Marcjanka – 2, Palestyna – 3, Podole – 1,5, Rozalinów – 4, Samotnik – 3,5, Siedlisko – 3, Smardzew – 4, Swędów – 4, Swędówek – 4, Szczawin Duży i Mały – 0,5, Szczawin Kościelny, Ukraina – 4, Wołyń – 2