Parafia Świętego Jana Chrzciciela i Świętej Doroty w Dobrej
SONY DSC
Proboszcz: ks. kan. Janusz Sawicki
Wikariusz:
Telefon: 42 719-87-70

Adres: Dobra, ul. Starowiejska 17, 95-010 Stryków Dobra
E-mail: dobra@archidiecezja.lodz.pl

http://www.archidiecezja.lodz.pl/~dobra
O parafii
Msze święte
Informacje
Kancelaria parafialna
Ogłoszenia
Intencje

Rys Historyczny

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Doroty znajduje się na początku wsi Dobra, ok. 500 m od przystanku PKS. Obecny murowany kościół stoi na miejscu dawnego drewnianego, krytego gontem, ufundowanego przez rodzinę Dobrskich w XVI w. Kościół posiadał trzy ołtarze: wielki – Ukrzyżowanego Zbawiciela oraz dwa boczne – św. Doroty i św. Izydora. W końcu XIX wieku ks. proboszcz Cyprian Umiński rozpoczął przebudowę drewnianego kościoła na kościół murowany. Wzniósł fronton i rozpoczął budowę ścian bocznych. Jego następca ks. Paweł Skolimowski w latach 1904-1905 dobudował dwie boczne kaplice i zakończył przebudowę świątyni. W ten sposób powstał obecnie istniejący kościół jednonawowy o płaskim stropie, długości 30 m i 9 m szerokości. Dach okryto blachą ocynkowaną. Obok świątyni znajduje się dzwonnica.

Od 6. lutego do 21. listopada 1906 roku kościół i plebania znalazły się w posiadaniu mariawitów, ponieważ ówczesny proboszcz ksiądz Paweł Skolimowski odszedł z Kościoła Katolickiego, a wraz z nim część parafian. Dopiero 21. listopada 1906 roku usunięto ich przy pomocy siły zbrojnej. Kiedy wyważono drzwi kościoła okazało się, że został doszczętnie ograbiony. Później udało się odebrać od mariawitów obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który obecnie znajduje się w głównym ołtarzu, a kościół został poświęcony i przywrócony katolikom.

Żadna z wojen nie oszczędziła dobrzyńskiej świątyni. W latach 1917-1918 żołnierze armii niemieckiej zabrali organy, a później dzwony. Dnia 29. września 1941 roku gestapo aresztowało ówczesnego proboszcza ks. Józefa Zawiejskiego i wywiozło do obozu, a kościół zamieniono na magazyn skór i gumy. W 1944 roku świątynia została poświęcona i oddana do kultu Bożego. W latach 1952-1968 za czasów ks. Eugeniusza Kirzewskiego świątynia została zelektryfikowana i pomalowana, założono także ozdobną posadzkę, pancerne tabernakulum i betonowy chór. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej poddano gruntownej restauracji.

W latach 1972-2001, kiedy proboszczem parafii był ks. Sylwester Rylski, kościół zradiofonizowano. Wokół świątyni położono płyty chodnikowe. W roku 1980 założono ogrzewanie elektryczne - piece akumulacyjne. W roku 1984 odmalowano świątynię, odnowiono ołtarze i żyrandole oraz zakonserwowano dach i wieże. W latach 2003-2004 wstawiono nowe okna z witrażami. W 2005 roku założono nowe ogrzewanie elektryczne - promienniki. W 2006 roku świątynia wzbogaciła się o drewnianą rzeźbę przedstawiającą Ojca Świętego Jana Pawła II – dar rodziny Śmigielskich z Dobieszkowa.

Kościół, posiada 5 ołtarzy. W głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – pochodzący z 1525 r. dar Jana i Doroty Dobrskich. W bocznych ołtarzach umieszczono obrazy św. Jana Chrzciciela i św. Doroty ufundowane przez dziedzica Dobieszkowa W. Dąbrowskiego oraz figury świętych: Augustyna, Stanisława biskupa, Dominika i Marii Magdaleny. Ołtarze w bocznych kaplicach ozdobione są obrazami św. Rozalii oraz Jezusa Miłosiernego.

Ulice należące do Parafii

ŁÓDŹ
Ulice: Aksamitna, Balsamowa, Bittdorfa, Brylantowa, Bursztynowa, Bzury, Gadomskiego, Jana i Cecylii, Korczyńskiego, Łodzianka, Łukaszewska, Moskule, Moskuliki, Nad Niemnem, Okólna (od nru 1 do nru 100), Orzelskiej, Sawickiego, Strykowska (od nru 100 do końca), Turkusowa.
DOBRA
Ulice: Dworzaczka, Kosynierów, Ogrodowa, Orzechowa, Skowronków, Starowiejska, Witanówek, Wodna.
DOBRA NOWINY
Ulice: Jeziorańskiego, Jurgensa, ks. Brzóski, Langiewicza, Piotrowiczowej, Traugutta.
WSIE: Dobieszków, Dobra Nowiny, Imielnik Stary, Kiełmina, Klęk, Leonardów, Ługi, Michałówek, Orzechówek, Zelgoszcz.

Dni powszednie

08:00 (wtorek, czwartek)
17:00 (poniedziałek, środa i piątek)

 

Soboty

08:00 (w sobotę)

Niedziele i święta

08:00, 10:00, 12:00

W pozostałe Święta i Uroczystości (z wyjątkiem 1.11. oraz Uroczystości Bożego Ciała) obowiązuje niedzielny porządek Mszy świętych.

Pierwsze wzmianki o kościele w Dobrej z roku 1514, fundowanym przez rodzinę Dobrskich, znajdują się w słowniku Królestwa Polskiego z 1882 r. Parafia w Dobrej erygowana była w połowie XV wieku, gdyż od tego czasu jest wspomniana w aktach Konsystorza Gnieźnieńskiego. O kościele fundacji Dobrskich można mówić na podstawie inwentarza „Fundi instructi” z roku 1852, ale dokument ten zaginął w czasie ostatniej wojny.

Pierwszy kościół był drewniany, jednonawowy, kryty gontem, posiadał trzy ołtarze: wielki – Ukrzyżowanego Zbawiciela i dwa boczne – św. Doroty i św. Izydora. Odpust obchodzono w dzień św. Doroty.

W 1855 roku staraniem ks. proboszcza Karola Jasieńskiego przywrócono i już uroczyście obchodzono odpust św. Jana Chrzciciela, ponieważ kościół w Dobrej erygowano pod opieką i tytułem św. Jana Chrzciciela. Dziedzic Dobieszkowa W. Dąbrowski ufundował obrazy św. Jana i św. Doroty, które obecnie znajdują się w bocznych ołtarzach. W głównym ołtarzu mieści się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej słynący łaskami, ufundowany w 1525 roku przez Jana i Dorotę Dobrskich. Wokół obrazu umieszczono liczne i cenne wota, które jednak zaginęły.

W 1863 roku na terenie parafii miała miejsce jedna z bitew Powstania Styczniowego. 24. lutego na terenie Dobrej stoczono bój z Moskalami, w którym poległo 63 powstańców, natomiast 25. września na terenie pobliskiego Dobieszkowa poległo 20 patriotów. 68 poległych powstańców miejscowa ludność pochowała we wspólnej mogile na cmentarzu w Dobrej. W 1933 roku wzniesiono nad nią pomnik, który stoi do dziś. W końcu XIX wieku ks. Cyprian Umiński rozpoczął przebudowę i rozbudowę drewnianego kościoła na kościół murowany. Jego następca ks. Paweł Skolimowski w latach 1904-1905 zakończył przebudowę świątyni. Od 6. lutego do 21. listopada 1906 roku kościół i plebania znalazły się w posiadaniu mariawitów, ponieważ ówczesny ksiądz proboszcz Paweł Skolimowski odszedł z Kościoła Katolickiego, a z nim część parafian. Dopiero 21 listopada 1906 roku przy pomocy siły zbrojnej usunięto mariawitów i kościół przywrócono katolikom.

Żadna z wojen nie oszczędziła dobrzyńskiej świątyni. Dnia 29. września 1941 roku gestapo aresztowało ks. Józefa Zawiejskiego i wywiozło do obozu, a kościół zamieniono na magazyn skór i gumy. W 1944 roku świątynia została poświęcona i oddana do kultu Bożego.

Obecnie parafia liczy ok. 1860 wiernych. Należą do niej: Dobra, Dobra Nowiny, Dobieszków, Michałówek, Orzechówek, Ługi, Stary Imielnik, Zelgoszcz, Klęk, Leonardów.

Obsada Personalna:
Proboszcz: ks. kan. Janusz Sawicki, mian. 1 VIII 2015 TEL. 42 719-87-70

Czynna po Mszy św. oraz od poniedziałku do piątku w godz. 09:00-11:00.

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
23 kwietnia 2017 r.

II NIEDZIELA WIELKANOCNA

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

1. Dziś kończymy Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego.

2. Po każdej Mszy św. odmawiamy dziś Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

3. Okres Wielkanocny będzie trwał do I niedzieli czerwca (4 czerwca) i zakończy się Uroczystością Zesłania Ducha Swiętego.

4. W tym roku Uroczystość Bożego Ciała obchodzimy 15 czerwca. Proszę o ubranie ołtarzy mieszkańców następujących wsi:

  • straż – I ołtarz

  • Dobra-Nowiny osiedle, Michałówek, ul. Skowronków – II ołtarz

  • cała Zelgoszcz – III ołtarz

  • Dobieszków Nowy – IV ołtarz

5. Dziękuję wszystkim osobom z Klęku oraz p. Michałowi Rogulskiemu za wczorajsze sprzątanie kościoła.

6. Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przygotowali ciemnicę oraz Grób Pański, i osobom, które zmieniły obrusy.

7. Przypominam, że kancelaria parafialna czynna jest codziennie od poniedziałku do soboty w godz. 9-11. W niedziele i święta kancelaria jest nieczynna.

8. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje urodziny i imieniny, życzę wszelkich Łask Bożych.

9. W przyszłą niedzielę po Mszy św. z godz. 10 zapraszam rodziców dzieci pierwszokomunijnych na zebranie duszpasterskie.

10. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. W obydwu tygodnikach tematem przewodnim jest Miłosierdzie Boże. W „Niedzieli” znajdziemy świadectwo uproszenia łask Koronką do Bożego Miłosierdzia, zaś w tygodniku „Idziemy” artykuł o początkach objawień o Miłosierdziu Bożym.

 

Ogłoszenie stałe:

ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH: Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym w formie paczek żywnościowych lub posiłków: Paczka żywnościowa to minimum kilka tj. składająca się z co najmniej trzech artykułów spożywczych z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo a wchodzących skald zestawu. Zestaw artykułów spożywczych obejmuje: makaron jajeczny, ryż biały, herbatniki, mleko UHT, groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe, gulasz wieprzowy z warzywami, filet z makreli w oleju, szynka drobiowa, cukier biały, olej rzepakowy. Posiłek to każdy posiłek przygotowany w OPL, np. jadłodajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności gorący posiłek, podwieczorek, kolacja] Paczki będą wydawane osobom potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji. W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia, lub indywidualne potrzeby żywnościowe można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiększyć liczbę opakowań. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych do potrzeb rodzin . Żywność wydawana osobom potrzebującym w ramach POPŻ wydawana jest nieodpłatnie.

 

INTENCJE MSZY ŚW.

23.-30.04.2017 r.

NIEDZIELA – 23 kwietnia – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

08.00 + Kazimierę Tokarską i jej rodziców

10.00 + Stanisławę i Władysława Podsiedlików

12.00 O dobry wybór nowego pasterza dla Archidiecezji Łódzkiej

PONIEDZIAŁEK – 24 kwietnia – UROCZYSTOŚĆ ŚW. WOJCIECHA, PATRONA POLSKI

17.00 + Zdzisławę Kwiatkowską (pogrz.)

WTOREK – 25 kwietnia

08.00 W pewnej intencji

ŚRODA – 26 kwietnia

17.00 + Mariana Grzybowskiego (pogrz.)

CZWARTEK – 27 kwietnia

17.00 + Janusza Michalaka (pogrz.)

PIĄTEK – 28 kwietnia

17.00 + Iwonę Marciniak

SOBOTA – 29 kwietnia

08.00 W pewnej intencji

17.00 Ślub: Urszula Piestrzeniewicz – Damian Bakalarz

NIEDZIELA – 30 kwietnia

08.00 + Romana i Janinę Wiśniewskich

10.00 + Jana Krzeszewskiego oraz Bolesława Źródło

12.00 W 30 r. ślubu państwa Ewy i Józefa Trzewikowskich

 

Zobacz na mapie