Archidieczja Łódzka

Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Kazimierzu

Proboszcz: ks. Dariusz Graczyk
Telefon: 43 677-54-28
Adres: pl. Kościuszki 8 95-083 Kazimierz (Lutomiersk)
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: XIII w. (abp gnieźnieński Jakub II herbu Świnka)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Okazały kościół murowany wg projektu warszawskiego arch. Józefa Piusa Dziekońskiego, trójnawowy z rozbudowaną fasadą i 46-metrową wieżą na frontonie. Obszerne prezbiterium zamknięte wielokątnie. Po bokach dwie zakrystie. Nad głównym wejściem chór muzyczny. 2 odrębne wejścia do naw bocznych i 2 do obu zakrystii. Neogotyk. W listopadzie 1914 r. zniszczony przez pociski artyleryjskie, z których wiele wmurowano w ścianę zachodnią świątyni jako pamiątkę. Odbudowany w latach 1916–1918. Powtórna odbudowa w 1924 r. (poprzednia okazała się nieudolna). Odnowiony w 1950 r. Konsekrowana w 1930 r. przez sufragana warszawskiego bpa Antoniego Szlagowskiego w obecności ordynariusza łódzkiego bpa Wincentego Tymienieckiego.
Wyposażenie kościoła:
W ołtarzu głównym: obraz MB z Dzieciątkiem sygnowany herbem fundatorów Leszczyc (Bróg) inicjałami I.C. oraz Z.C. i datą 1623 r. Malarz nieznany szkoły włoskiej. Płótno okryte metalową sukienką z otworami eksponującymi twarze, dłonie i stopy. Zasłonę obrazu stanowi barokowy obraz Chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Ołtarz utrzymany w stylu neogotyckim. Dwa ołtarze boczne: 1) barokowy, gruntownie odnowiony w 2005 r., w nim obraz Zesłania Ducha Świętego z pierwszej poł. XVIII w., 2) neogotycki, w nim figura NSJ zasłaniana obrazem św. Józefa. Ambona, ławki neogotyckie wyk. w latach dwudziestych XX w. przez Stefana Olejnika, organy firmy Stefan Truszczyński z Włocławka, z lat czterdziestych XX w. Traktura pneumatyczna wymagająca gruntownego remontu. 2 dzwony miernej jakości, Droga Krzyżowa: stiukowe odlewy, chrzcielnica marmurowa, klasycystyczna.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Albertów – 4 km, Babice – 3, Babiczki – 4, Budy Wolskie – 5, Charbice Dolne – 4, Charbice Górne – 5, Franciszków – 13, Kazimierz, wieś kościelna, Madaje Nowe – 12, Madaje Stare – 15, Malanów – 7, Mirosławice – 3, Orzechów – 9, Stanisławów Nowy – 4, Stanisławów Stary – 4, Szydłów – 8, Szydłówek – 9, Trupianka – 10, Zdziechów – 32, Zygmuntów – 9, Żurawieniec – 12