Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY

Data erygowania: XV w. (abp gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Obecny kościół, drewniany na murowanym fundamencie, wystawiono w pocz. XVIII w. W 1882 r. odnowiony i poszerzony, dobudowano murowaną frontową przybudówkę i murowaną zakrystię. W latach 1920–1922 odrestaurowany. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, jednonawowy, z wyższym wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Poświęcony po II wojnie światowej przez bpa Wincentego Tymienieckiego. W 2001 r. postawiono nowe ogrodzenie, w 2003 r. wykonano malowanie drewnianej elewacji, a w 2004 r. pomalowano dach kościoła.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny barokowy z rzeźbami św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa Męczennika z końca XVII w. Ołtarze boczne – barokowe (w lewym krucyfiks rokokowy z XVIII w.) z rzeźbami Matki Boskiej i św. Jana Apostoła, w prawym obraz św. Antoniego z XVIII w. Organy stare i nowe, 2 dzwony, Droga Krzyżowa – współczesna.

Ulice należące do parafii

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Chrząstówek – 6 km, Kozikówka – 2, Krzepocin I – 8, Krzepocin II – 9, Krzepocinek – 3,5, Leźnica Wielka, wieś kościelna, Łążki – 3,5, Opole – 1,5, Porądzice – 3, Powodów I – 3, Powodów II – 4,5, Powodów III – 6, Różyce – 3, Różyce Nowe – 6, Różyce Żmijowe – 2, Skromnica – 3, Sucha Dolna – 3,5, Sucha Górna – 2,5, Sulimy – 5, Trojany – 3,5, Wierzbowa – 6, Wierzbówka – 5