Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 1902 r. (abp warszawski Wincenty Chościak Popiel)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy w 1701 r. Kościół barokowy, jednonawowy na planie krzyża łacińskiego, z półkolistym zamkniętym prezbiterium, orientowany. Zakończenie budowy w 1723 r. Poświęcony 16 V 1723 r. przez prymasa, abpa gnieźnieńskiego Teodora Potockiego.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz główny – barokowy, ufundowany w 1723 r. z obrazami św. Antoniego z XVII w. oraz z rzeźbami św. św. Piotra i Pawła, Wniebowzięcia NMP i Ukrzyżowania. W transepcie 4 ołtarze barokowe z początku XVIII w.: stygmatyzacji św. Franciszka i bł. Salomei oraz św. Maksymiliana i św. Dydaka oraz MB Szkaplerznej i Ukrzyżowania, ołtarz w kaplicy z końca XVIII w. z obrazem bł. ojca Rafała Chylińskiego (1991 r.), przed ołtarzem trumna z jego doczesnymi szczątkami, Droga Krzyżowa, organy. Dzwony – w osobno stojącej dzwonnicy na placu kościelnym.

Ulice należące do parafii

: Łódź: Barokowa, Czapli, Gotycka, Jaskółcza, Klasztorna, Krecia, Kuropatwy, Łabędzia, Łagiewnicka – nr 262–284, 221–301 i 305–336, Mrówcza, Okólna – 120–154a, 123–175, Przepiórcza, Przyklasztorze, Pszczelna, Renesansowa, Romańska, Serwituty, Skowrończa, Sójki, Szczygla, Świetlików, Wycieczkowa – od prawej str. Bzury do końca, Żółwiowa, 53, 48; Zgierz-Chełmy: Agrestowa, Akacjowa, Brzoskwiniowa, Bukowa, Chełmska, Grzybowa, Kasztanowa, Klonowa, Krzywa, Leszczynowa, Letnia, Łagiewnicka, Orzechowa, Owocowa, Porzeczkowa, Topolowa, Wiązowa, Wierzbowa, Wiśniowa, Zakręt

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Łagiewniki Nowe, Łagiewniki Stare, Modrzew, Skotniki