Parafia Opatrzności Bożej w Łodzi
Surowy skan
Proboszcz: ks. kan. Zdzisław Kowalewski
Wikariusz: ks. Włodzimierz Łukasiewicz, ks. Andrzej Wroński
Telefon: 665-858-955

Adres: Kolińskiego 26, 91-849 Łódź
http://archidiecezja.lodz.pl/opatrznosc
O parafii
Msze święte
Informacje
Kancelaria parafialna

Rys Historyczny

Pierwszy Biskup Łódzki (1921-1934) Wincenty Zaremba Tymieniecki

(urodzony 3.04.1871 w Piotrkowie Trybunalskim, wyświęcony na kapłana 6.01.1895 r. w archikatedrze warszawskiej, prekonizowany na ordynariusza diecezji łódzkiej 11.04.1921 r., konsekrowany 29.06.1921 r. w katedrze łódzkiej przez kardynała Aleksandra Kakowskiego, metropolitę warszawskiego. Zmarł 10.08.1934 r.)

jako ostatnią w okresie dwudziestolecia międzywojennego, na obrzeżach Łodzi nazywanych Marysinem II-gim

erygował parafię Opatrzności Bożej
01.10.1932 r.
Pierwszym proboszczem został 9.10.1932 ks. Antoni Szymanowski (senior, bo był jeszcze drugi młodszy ksiądz o tym samym imieniu i nazwisku) ur. 20.04.1900 r. w Czyżewie , powiat Wysoko-Mazowiecki,
wyświęcony 26.08.1922 w Częstochowie (wówczas diecezja włocławska)

wikariuszami zostali :
9.10.1932 ks. Józef Gawęda ur. 19.12.1907 r. w Minodze , powiat olkuski, wyświęcony w Łodzi 19.07.1931
01.09.1935 ks. Bolesław Łaziński ur. 15.04.1903 r. w Sobotce powiat łęczycki, wyswięcony w Łodzi 17.08.1930 r.

03.07.1932 bp Wincenty Tymieniecki dokonał poświęcenia fundamentów i wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię

W akcie erekcyjnym zapisano, że działo się to 3 lipca 1932
gdy papieżem był Pius XI
prezydentem Polski : Ignacy Mościcki
Biskupem Łódzkim : Wincenty Tymieniecki
Wojewodą Łódzkim : Władysław Jaszczółt
Starostą Grodzkim : Kazimierz Podobiński
Starostą Powiatu Łódzkiego : Aleksy Rżewski
Prezydentem Łodzi : Bronisław Zienięcki
Proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP : ks. kan. Hipolit Pyszyński

Projektantem był inż. Wiesław Lisowski z ul. Piramowicza 8.
Budowę prowadził Kazimierz Brzozowski.

09.10.1932 bp Wincenty Tymieniecki dokonał poświęcenia świątyni Opatrzności Bożej jako votum błagalne w celu uproszenia złagodzenia kryzysu gospodarczego.

Ulice należące do Parafii

Brzozowa, Bystra, Cedrowa, Czysta, Dębowa, Diamentowa, W. Doroszewskiego, Głęboka, Jarzębinowa, Kamienna, Klonowa, H. Kołłątaja, M. Konopnickiej, Kostromska (numery parzyste od Wojska Polskiego do Słowackiego), Letnia, Liściasta, Lipowa, A.F. Modrzewskiego, J. Matejki, Płytka, Polna (od Kostromskiej do końca), Przelotowa, M. Reja, T. Rejtana, Rzeczna, J. Słowackiego (numery nieparzyste od Kostromskiej do autostrady oraz wszystkie domy za autostradą leżące w granicach Miasta Piotrkowa Trybunalskiego), Stawowa, Twardosławicka, Urwista, Wojska Polskiego (numery parzyste od Kostromskiej do końca), L. Zamenhofa, Zawodzie, Źródlana.

Dni powszednie

07:00, 07:30, 18:00

Soboty

07:00, 07:30, 18:00

Niedziele i święta

07:00, 09:00; 10:45, 12:00, 18:00

LICZBA MIESZKAŃCÓW: 5.500

ODPUST: 22 października (liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II)

OSTATNIA WIZYTACJA PASTERSKA: (jeszcze nie było)

CMENTARZ GRZEBALNY: w par. św. Jacka, wspólny dla parafii miasta

PLEBANIA: księża zamieszkują na plebanii parafii Miłosierdzia Bożego,
ul. Łódzka 49A

FORMY DUSZPASTERSTWA: Żywa Róża, ministranci

PROBOSZCZOWIE OD POWSTANIA PARAFII:
1.+ ks. Antoni Szymanowski (starszy) 1932–1939 ; (7 lat) (zm. 29.03.1962)
2.+ ks. Kazimierz Klimczyk 1939–1941; (2 lata) (zm. 14.09.1962)

1941-1945 teren getta – parafia zamknięta przez Niemców

3.+ ks. Stanisław Pniewski 1945; (zm. 28.08.1978)
4.+ ks. Józef Pryc 1946; (zm. 22.06.1955)
5.+ ks. Henryk Rybus 1946–1951; (5 lat) (zm. 12.07.1974)
6.+ ks. Rudolf Weiser 1951–1954; (3 lata) (zm. 11.09.1962)
7.+ ks. Jan Polak 1954–1974 ; (20 lat) (zm. 28.06.1999 – pochowany w Piotrkowie Tryb.)
8.+ ks. Franciszek Kowalski 1974–1985 ; (11 lat) (zm. 2.08.1990 – pochowany w Łodzi na Ogrodowej)
9. ks. Stanisław Gawroński 1985–2007 (22 lata)
10. ks. Zdzisław Kowalewski 2007–

WIKARIUSZE OD POWSTANIA PARAFII:
+ ks. Józef Gawęda od 9.10.1932 (zm.29.01.1972)
+ ks. Bolesław Łaziński od 01.09.1935 (zm.14.08.1979)
+ ks. Antoni Jagodziński 1947-1949 (zm.13.07.1967)
+ ks. Stanisław Świerczek 1948-1951 (zm.24.06.1991)
+ ks. Jarosław Rokicki 1949-1961 (zm.23.07.1997)
+ ks. Józef Ambrozi 1951-1951 (zm.13.03.2004)
+ ks. Tadeusz Nadolski 1951-1961 (zm.31.10.1986)
+ ks. Bolesław Łaziński 1955- (zm.14.08.1979)
+ ks. Mieczysław Lipiński 1961- (zm.8.01.1983)
+ ks. Władysław Mularczyk 1961-1962 (zm.8.09.2000 – pochowany w Wolborzu)
+ ks. Bronisław Zdrojewski 1961-1965 (zm.20.12.1992)
+ ks. Władysław Rogowski 1962-1966 (zm.20.04.1976)
ks. Józef Nikiel 1965-1969
+ ks. Roman Stawinoga 1965- (zm.23.09.2008)
+ ks. Bolesław Kowalczyk 1966-1969 (zm.24.04.2014 – pochowany w Białce Tatrzańskiej)
+ ks. Jerzy Ostaszewski 1969-1970 (zm.3.09.2003)
+ ks. Józef Przybycień 1969-1970 (zm.19.12.1987)
+ ks. Kazimierz Tomaszewski 1970-1974 (zm.26.04.1994)
+ ks. Antoni Kowalski 1970-1975 (zm.10.04.1976)
ks. Mirosław Strożka 1973-1974
ks. Bogdan Nowacki (za ks. Strożkę) od 15.11.1974 do 19.05.1980
ks. Andrzej Głowa (za ks.Antoniego Kowalskiego)1975-1979
+ ks. Stanisław Bartocha (za ks. Głowę)od 16.08.1979 do 11.02.1986 (zm.3.05.1999 – pochowany w Dąbrowie-Pawlikowicach)
+ ks. Henryk Zimnicki (za ks. Nowackiego) od 1980 do 31.08.1988 (zm.3.09.2001 – pochowany w Ujeździe)
+ ks. Ryszard Płacek (dodatkowo jako trzeci wikariusz) od X.1980 do 29.08.1987 (zm.18.09.2014 – pochowany w Jeżowie)
ks. Grzegorz Klimkiewicz (za ks. Bartochę) od 11.02.1986 do 1.10.1989 (rozpoczął tworzyć par. św. Judy Tadeusza mieszkając dalej w par. Op.B.)
ks. Włodzimierz Łukasiewicz (za ks. Płacka) od 29.08.1987
+ ks. Bernard Wieteska (za ks. Zimnickiego) od 31.08.1988 do 24.08.1991 (zm.16.XI.2011)
ks. Paweł Jurek (za ks. Wieteskę) od 24.08.1991 do 14.11.1991
ks. Marian Górka (za ks. Jurka) od 30.11.1991 do 27.08.1994
ks. Piotr Kosmala (za ks. Górkę) od 27.08.1994 do 30.06.2014
ks. Paweł Olszak (za ks. Kosmalę) od 31.08.2014

KSIĘŻA POCHODZĄCY Z PARAFII:
ks. kan. Czesław Rosiak wyśw. 1962, b.prob. par. św. Floriana w Pabianicach
ks. Zbigniew Pniewski wyśw.1984
+ ks. Krzysztof Szalewski wyśw.1984 zm.7.10.2012 jako prob. w Dobrej
ks. Ryszard Szymacha wyśw.1986 (związany bardziej z par. NSJ-Julianów)
ks. kan. Jarosław Kaliński wyśw.1987 prob, par. św. Antoniego w Łodzi
ks.abp Konrad Krajewski wyśw.1988 ceremoniarz papieski (1998-2013) od 2013 jałmużnik papieski
ks. Robert Jaśpiński wyśw.1994

Zakonnicy pochodzący z par. Opatrzności Bożej :

s. Maria (Monika) Koszańska – felicjanka 1966
ks. Sławomir Pawłowicz CSSR-redemptorysta wyśw.1987
ks. Ryszard Rossa SSP-paulista wyśw.1988
s. Krystyna Koszańska – felicjanka 1996

KSIĘGI METRYKALNE: ochrzczonych 2011-, małżeństw 2011-, zmarłych 2011-

OBSADA PERSONALNA:
Proboszcz: ks.kan. Zdzisław Kowalewski, mian. 4 VIII 2007, tel. 720-305-339
Wikariusz: ks. Andrzej Wroński, mian. 27 VIII 2016 tel. 42 656-41-28
ks. Włodzimierz Łukasiewicz, mian. 29 VIII 1987, tel. 42 656-45-65
Rezydenci: ks. Stanisław Gawroński tel. 42 656-49-32
ks. Karol Szumacher tel. 42 656-41-13

czynna pn-pt 10:00-12:00 16:00-17:30

Zobacz na mapie