Archidieczja Łódzka

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi

Proboszcz: ks. kan. Edward Półtorak
Wikariusz: ks. Maciej Grzelak
Telefon: 512 042 126 (od pon.-piątku 16.00-17.30)
Adres: Rewolucji 1905 r. 47 90-215 Łódź
Strona internetowa: archidiecezja.lodz.pl
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 24 VI 1996 r. (abp Władysław Ziółek)
Historia budowy kościoła i jego architektura:
Rozpoczęcie budowy kościoła w 2001 r. wg projektu architektów Przemysława i Andrzeja Szustkiewiczów oraz konstruktora inż. Janusza Freya. Świątynia centralna, zbudowana na planie krzyża greckiego przenikającego się z okręgiem. Całość założenia pomyślana jako kompozycja niezależnych, zestawionych ze sobą elementów (konotacje do architektury polskich kościołów), w której wiodącą rolę pełni kościół, a pozostałe elementy dopełniają i podkreślają dominantę świątyni. Konstrukcja budynku tradycyjna, żelbetowo-murowana. Centralne miejsce w prezbiterium zajmuje ołtarz, tabernakulum i ambonka oraz marmurowa chrzcielnica wystawiona z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. W ołtarzu obraz NMP Królowej Pokoju, a pod nim fresk wykonany techniką sgrafifito przedstawia dwunastu Apostołów. W kopule fresk czterech Ewangelistów. W lewej nawie bocznej obrazy: Miłosierdzia Bożego i św. Jana Pawła II, a w prawej sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Jacentego Jończyka. Kościół konsekrowany 19 VI 2016 r. przez abpa Marka Jędraszewskiego.
Wyposażenie kościoła:
Obraz św. Faustyny Kowalskiej, Droga krzyżowa (płótno) autorstwa Jacentego Jończyka, dębowe konfesjonały, ławki i witraże.

Ulice należące do parafii

Anstadta, pl. Dąbrowskiego, Jaracza – nr 36–78 i 33/35–69, Kamińskiego – nr nieparz., Kilińskiego – 2–60, Lindleya, Narutowicza – 35–71/73 i 40–60, Piramowicza, Pomorska – 33–89 i 30–80, Polskiej Organizacji Wojskowej, Północna – 37 i 34, Rewolucji 1905 r. – 34–86 i 37–69, Składowa, Sterlinga, Uniwersytecka – 8–18