Archidieczja Łódzka

Parafia Najświętszego Serca Jezusowego i Świętej Marii Małgorzaty Alacoque w Łodzi

Proboszcz: ks. parł. Jarosław Pater mian. 1 VII 2018
Wikariusz: ks. Tomasz Sowik ks. Andrzej Kociołek pomoc duszpasterska: ks. prałat Grzegorz Kopytowski
Telefon: 42 616-01-61
Adres: Skarbowa 2 91-473 Łódź
  • O parafii
  • Msze Święte
  • Kancelaria parafialna
  • Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania:
7 czerwca 1915 r. (bp Stanisław Zdzitowiecki)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Do budowy przystąpiono w 1936 r. Obecny kościół wg projektu inż. Stanisława Uleyskiego został wybudowany w latach 1949–1956. Z małymi zmianami, nie naruszającymi praw autorskich projektanta, zbudowano kościół trzynawowy na planie krzyża łacińskiego, którego ramiona tworzą dwie kaplice w stylu nawiązującym do bazylik starochrześcijańskich. W zakończeniu nawy głównej znajduje się ołtarz główny – soborowy. W latach 1970–1995 wykonano następujące prace: założono żelbetonowe sklepienie w nawie głównej, sklamrowano ściany boczne kościoła i założono 5 ściągów wewnętrznych, gdyż sufit groził zawaleniem, ściany zaś rozchyliły się od pionu ok. 10 cm. Kościół podłączono do miejskiej sieci cieplnej, wymieniono przewody aluminiowe na miedziane, założono żyrandole i tablice rozdzielcze. Dach pokryto blachą miedzianą (15 ton). W podziemiach kościoła i nad zakrystiami urządzono 6 sal, z tego dwie ze scenami. Kościół otynkowano terraboną, odwodniono przez podłączenie terenu do kanalizacji miejskiej. Plac wokół kościoła wyłożono trylinką i kostką ceramiczną. Założono 8 linii odgromowych, okratowano wszystkie okna dolne kościoła. Kościół po renowacji 12 IV 1987 r. poświęcił bp Jan Kulik. Dzwonnica o wysokości 16 m żelbetonowa, zharmonizowana z architekturą kościoła, zawieszono na niej 3 dzwony i zabezpieczono linią odgromową.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz soborowy, 2 ołtarze boczne Najśw. Serca Jezusowego i MB Częstochowskiej, tabernakulum, ambona, 6 konfesjonałów, tron wystawienia, chrzcielnica, kaplica pogrzebowa i kaplica Miłosierdzia Bożego z tabernakulum na ciemnicę, Droga Krzyżowa, organy, miejskie centralne ogrzewanie, alarm na drzwi i okna oraz w prezbiterium, 27 witraży górnych i 6 dolnych poświęconych błogosławionym i świętym polskim kanonizowanym przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ulice należące do parafii

Akacjowa, Biegańskiego, ks. Brzóski – nr 45–79 i 34a–94, Brukowa – 19–91, Bzowa, Cedrowa, Cisowa, Chabrowa, Folwarczna – 1–11 i 2–62, Gdyńska, Głogowa, Grunwaldzka – 39–81 i 18–48, Hipoteczna – 21–27, Hortensji, Jałowcowa, Jaskrowa, Jaśminowa, Jana, Julianowska, Kalinowa, Karłowicza, Kniaziewicza, Kochanowskiego – 1/3–9 i nr parz., Krzewowa, Łagiewnicka – 130–138, Mackiewicza – 9–43 i 10/12–48, Makowa, Malwowa, Morwowa, Murarska – 1–3 i nr parz., Nad Sokołówką, Olszowa – nr nieparz., Olsztyńska – nr nieparz., Orna, Orzeszkowej, Osinowa, Owocowa, Palmowa, Piotrowiczowej, Pocztowa, Pogodna, Pojezierska – 1–85 i 2–28, Przyrodnicza, Rajska, al. Róż, Sadowa, Sędziowska – nr nieparz., Sierakowskiego – 63–97 i 70–102a, Skarbowa, Skrzypowa, Szpinakowa, św. Teresy, Urzędnicza – nr parz. i 47, Wrzosowa, Wspólna – nr parz., Zduńska, Zgierska – 87–125 i 124/140–142, Żarnowcowa, Żeglarska