Archidieczja Łódzka

• Ogłoszenia
  • Intencje

RYS HISTORYCZNY
Data erygowania: 19 VIII 1994 r. (abp Władysław Ziółek)

Historia budowy kościoła i jego architektura:
Budowę rozpoczęto 15 IX 1987 r. wg projektu arch. Mirosława Rybaka. Kościół jednonawowy, w kształcie prostokąta, na którego przedłużeniu znajduje się prezbiterium. Po bokach prezbiterium – nisze, które powstały jako efekt załamania płaskiego muru fasady zachodniej. Podobnie została załamana ściana fasady wschodniej (wejściowej). Wewnątrz budynku nad wejściem poprzeczna część – chór. Świątynia pod względem architektonicznym, dzięki prostocie układu i odpowiednim proporcjom, tworzy wrażenie pełnej spokoju formy. Do centralnego kościoła przylegają ściany dwóch kaplic: z lewej św. Faustyny, a z prawej kaplica pogrzebowa. Poświęcony 18 IV 1993 r. przez abpa Władysława Ziółka.

Wyposażenie kościoła:
Ołtarz kamienny, soborowy, ołtarz drewniany pod tabernakulum, obraz w głównym ołtarzu Jezu, ufam Tobie, z lewej strony obraz twarzy Chrystusa, z prawej obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, nad ołtarzem rozeta z wizerunkiem św. Faustyny, Droga Krzyżowa rzeźbiona w drewnie, organy elektroniczne.

Ulice należące do parafii

Akacjowa, Baczyńskiego, Bażancia, Batalionu Platerówek, Bociania, Bohaterów Września, Broniewskiego, Cmentarna, Dębowa, Działkowa, Gołębia, Jaskółcza, Jastrzębia, Józefów, Kasprowicza, Kasztelańska, Kochanowskiego, Kolejowa, Kołłątaja, Krucza, Langiewicza, Leśna, Łaska, Nałkowskiej, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Piaskowa, Pierwszego Korpusu Pancernego W.P., Pierwszego Maja, Południowa, Prusa, Reja, Rysia, Sarnia, Skrzydlata, Słowicza, Sobolowa, Sosnowa, Srebrzyńska, Synów Pułku, Szarotki, Szarych Szeregów, Szpacza, Świerkowa, Tetmajera, Topolowa, Tuwima, Wiewiórcza, Wycieczkowa, Wypoczynkowa, Wyspiańskiego, Zagajnikowa, Zajęcza

MIEJSCOWOŚCI NALEŻĄCE DO PARAFII: Florentynów – 3 km, Florentynów działki – 3,5 km