Kronika - Historia

Pierwszy Biskup Łódzki (1921-1934) Wincenty Zaremba Tymieniecki

(urodzony 3.04.1871 w Piotrkowie Trybunalskim, wyświęcony na kapłana 6.01.1895 r. w archikatedrze warszawskiej, prekonizowany na ordynariusza diecezji łódzkiej 11.04.1921 r., konsekrowany 29.06.1921 r. w katedrze łódzkiej przez kardynała Aleksandra Kakowskiego, metropolitę warszawskiego. Zmarł 10.08.1934 r.)

jako ostatnią w okresie dwudziestolecia międzywojennego, na obrzeżach Łodzi nazywanych Marysinem II-gim


erygował parafię Opatrzności Bożej
01.10.1932 r.

Pierwszym proboszczem został 9.10.1932 ks. Antoni Szymanowski (senior, bo był jeszcze drugi młodszy ksiądz o tym samym imieniu i nazwisku) ur. 20.04.1900 r. w Czyżewie , powiat Wysoko-Mazowiecki,
wyświęcony 26.08.1922 w Częstochowie (wówczas diecezja włocławska)

wikariuszami zostali :
9.10.1932 ks. Józef Gawęda ur. 19.12.1907 r. w Minodze , powiat olkuski, wyświęcony w Łodzi 19.07.1931
01.09.1935 ks. Bolesław Łaziński ur. 15.04.1903 r. w Sobotce powiat łęczycki, wyswięcony w Łodzi 17.08.1930 r.


03.07.1932 bp Wincenty Tymieniecki dokonał poświęcenia fundamentów i wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię

W akcie erekcyjnym zapisano, że działo się to 3 lipca 1932
gdy papieżem był Pius XI
prezydentem Polski : Ignacy Mościcki
Biskupem Łódzkim : Wincenty Tymieniecki
Wojewodą Łódzkim : Władysław Jaszczółt
Starostą Grodzkim : Kazimierz Podobiński
Starostą Powiatu Łódzkiego : Aleksy Rżewski
Prezydentem Łodzi : Bronisław Zienięcki
Proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP : ks. kan. Hipolit Pyszyński

Projektantem był inż. Wiesław Lisowski z ul. Piramowicza 8.
Budowę prowadził Kazimierz Brzozowski.

09.10.1932 bp Wincenty Tymieniecki dokonał poświęcenia świątyni Opatrzności Bożej jako votum błagalne w celu uproszenia złagodzenia kryzysu gospodarczego.

Początki par
wśród wiernych pierwszy wikary ks. Józef Gawęda