Dzisiaj jest niedziela, 19 maja 2024 r. - dzień powszedni

HISTORIA DOMOWEGO KOŚCIOŁA

Sięgając do historii Domowego Kościoła w diecezji łódzkiej trzeba zatrzymać się na osobach dwóch kapłanów, którzy ją rozpoczynają.

Ksiądz Józef Dąbrowski prowadził wraz z siostrą Jadwigą Skudro jedną z pierwszych w Polsce, letnich oaz rekolekcyjnych dla rodzin. Miało to miejsce w Krościenku w 1974 roku. To on wyszukał malowniczą górską wioskę Przysietnica w pobliżu Starego Sącza i tam przez wiele lat odbywały się rekolekcje letnie, na których formowały się licznie łódzkie rodziny. Posługiwał też ochoczo łódzkim małżeństwom oazowym przez wiele lat, będąc opiekunem kręgów i moderatorem różnego typu rekolekcji dla rodzin.

Drugim zasłużonym dla oazy rodzin kapłanem był śp. prałat Tadeusz Wysocki. Jemu z kolei zawdzięczamy „nasz dom” w Ochotnicy Gorcowe. W jego powstanie i życie włożył wiele serca i własnych środków materialnych. Był też niezapomnianym ojcem duchowym łódzkich rodzin oazowych, które osobiście odwiedzał.

Historię łódzkiego Domowego Kościoła tworzyło liczne grono uczestniczących dotychczas w oazie, a także wiele zapomnianych już ludzi. Posługiwali im i reprezentowali na zewnątrz niżej wymienieni:

PARY  DIECEZJALNE  I   MODERATORZY  DK

w  diecezji łódzkiej