Dzisiaj jest niedziela, 19 maja 2024 r. - dzień powszedni   
MENU

INFORMACJE Z REJONU WIDZEW
W roku formacyjnym 2007/2008 w naszym rejonie jest 13 Kręgów Domowego Kościoła

    Kręgi małżeństw
  • Krąg I pw. Matki Bożej; animatorzy: Barbara i Andrzej Kotyńscy; Temat pracy: Ewangelizacja w rodzinie
  • Krąg II pw. Jana Pawła II; animatorzy: Grażyna i Leszek Dobiechowie; Temat pracy: Dekalog
  • Krąg III św. Jana Ewangelisty; animatorzy: Magda i Piotr Ogrodowczykowie; Temat pracy: Eucharystia i zobowiązania w świetle pism Ojca Franciszka Blachnickiego
  • Krąg IV pw. św. Józefa; animatorzy: Teresa i Stanisław Kośka; Temat pracy: Dekalog
  • Krąg V pw. Św. Antoniego; animatorzy: Danuta i Roman Barbachowscy; Temat pracy: Spotkanie z Panem w Domowym Kościele
  • Krąg VI pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus; animatorzy: Monika i Jacek Banaszkowie; Temat pracy: Zobowiązania Domowego Kościoła drogą do jedności małżeńskiej
  • Krąg VII pw. Matki Bożej Fatimskiej; animatorzy: Marzena i Kazimierz Kaczmarkowie; Temat pracy: Eucharystia i małżeństwo
  • Krąg VIII pw. Św. Faustyny; animatorzy: Jolanta i Bartosz Wrzesińscy; Temat pracy: II Rok pracy
  • Krąg IX pw. św. Joanna Beretta Molla; animatorzy: Ewa i Andrzej Kucharscy; Temat pracy: I rok pracy
  • Krąg X pilotowany przez Anetę i Wojciecha NiĽnikowskich

    Kręgi osób dorosłych
  • Krąg I pw. Św. Marii Magdaleny; animator: Wiesława Wiśniewska; Temat pracy: 10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej
  • Krąg II pw. Św. Franciszka i św. Hiacynty; animator: Teresa Każmierczak; Temat pracy: 10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej
  • Krąg III animator: Wiesława Bykowska; Temat pracy: 10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej
dodano: 05.03.2008 r.

Początki Domowego Kościoła Ruchu Swiatło-Życie w rejonie ŁódĽ-Widzew
W roku 1981 w Łodzi na Widzewie–Wschodzie powstała parafia Matki Boskiej Jasnogórskiej. Z inicjatywy proboszcza ks. Zdzisława Wujaka zaczęły się zbierać na spotkania raz w miesiącu pary małżeńskie. Były to małżeństwa, które zawarły ślub w nowej parafii. Opiekował się nimi wikariusz parafii ks. Franciszek Haber. Do pierwszego spotkania doszło w styczniu 1983 r. Na jedno ze spotkań ks. Proboszcz zaprosił Alę i Tomasza Sobczaków, którzy chcieli się podzielić swoją wiedzą i oczarowaniem Ruchem Oazowym. (W czasie wakacji w roku 1985 Ala i Tomek Sobczakowie uczestniczyli w Oazie Rodzin w Przysietnicy.) Od września tego roku zaczęliśmy się zbierać na spotkania formacyjne w salkach parafialnych, potem we własnych domach, pod przewodnictwem animatorów Helenki i Tomka Stańczyków. Dużego wsparcia w utworzeniu Kręgu Rodzin udzielał nam również ks. prałat Tadeusz Wysocki. W skład I kręgu wchodziły małżeństwa, które spotykały się wcześniej, Janeczka i Tolek Adamowiczowie, Roma i Jacek Świnoga, Ala i Tomek Sobczakowie oraz Barbara i Andrzej Kotyńscy. Wkrótce do tej grupy dołączyli Halina i Andrzej Gruszczyńscy i Ela ze Staszkiem Mirosowie. Część z nas pojechała na najbliższą oazę w roku 1986. Po rekolekcjach wakacyjnych rozpoczęliśmy już systematyczną pracę formacyjną w kręgu. Dwa małżeństwa nie zaakceptowały tej formy pracy i przeniosły się do innych grup przyparafialnych.
Oprócz formowania własnych małżeństw podjęliśmy pracę ewangelizacyjną w parafii. Jedną z form było organizowanie pokazów filmów religijnych na wideo połączone z dawaniem świadectwa z doświadczeń w chrześcijańskim budowaniu naszych małżeństw. W latach 1987- 1990 pracował w naszej parafii ks. P. Kulbacki, który organizował comiesięczne msze św. W intencjach Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz rekolekcje ewangelizacyjne. Zapraszał grupy ewangelizacyjno-modlitewne z Białegostoku, Kielc i Wrocławia. Owocem rekolekcji było powstanie grup męskich i żeńskich, które spotykały się na cotygodniowych spotkaniach formacyjno-modlitewnych. Odbywały się one w oparciu o materiały formacyjne wg Ewangelii św. Łukasza (4 spotkania) i św. Jana (8 spotkań). Część uczestników tych spotkań podjęła pracę w kręgach rodzin lub w kręgach osób samotnych.
Nasz pierwszy opiekun, ks. Franciszek Haber, został przeniesiony do parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Julianowie. W roku 1986 do parafii MBJ przybył ks. Andrzej Susło, który został naszym moderatorem. Opuścił nas w 1991 roku, kiedy został powołany na probostwo w Marzeninie koło Łasku.
Jednym z charyzmatów ruchu jest modlitwa we wspólnocie. Z inspiracji ks. Andrzeja zaczęliśmy raz w tygodniu zbierać się w kaplicy parafialnej na spotkania modlitewne. Spośród prowadzących te spotkania utworzyła się potem diakonia modlitwy. Korzystając z przychylności ks. proboszcza Zdzisława Wujaka, zorganizowaliśmy pierwszy oazowy sylwester 1986/87 w salkach parafialnych, które były jeszcze w stanie surowym.
W latach następnych moderatorami pierwszego kręgu byli w kolejności niechronologicznej: xx. Czesław Duk, Stefan Majewski Paweł Stołowski, Eugeniusz Kacperski., Tomasz Owczarek. Obecnie opiekuje się nami ks. Robert Arndt.
W następnych latach do naszego kręgu dołączały nowe małżeństwa, ale też niektóre nas opuściły. Pracowali z nami m.in. Danka i Marek Kłobukowscy, Jadzia i Jurek Walczykiewiczowie, Teresa i Mirek Jakielowie, Janka i Staszek Mikołajewscy, Ewa i Jacek Wójcikowie, Wiesia i Janek Wójcikowscy. Obecnie w skład naszego kręgu wchodzą: Wiesia i Zygmunt Bumbulowie, Halina i Andrzej Gruszczyńscy, Barbara i Andrzej Kotyńscy, Ela i Zbyszek Kowalczykowie, Wanda i Staszek Orylowie oraz Janka Zając. W roku 1987 zostały utworzone: drugi i trzeci krąg, a w 1988 powstał czwarty. W krótkim czasie w parafii było już sześć kręgów.
W 1990 r została zorganizowana w Archidiecezji Łódzkiej oaza parafialna w Łaznowie - młodzieżowa „zerówka”oraz stopień I i II dla rodzin.
Ponieważ w sąsiednich parafiach również tworzyły się kręgi rodzin należało powołać parę rejonową. Objęliśmy tę służbę w roku 1990. Następną parą zostali Danusia i Romek Barbachowscy (1996 – 2001), po nich służyli nam Elżbieta i Darek Szczepańscy (2001 – 2005). Od roku 2005 do chwili obecnej prowadzą nas Jola i Rysiek Biernaccy.
Posługę moderatora rejonowego pełnili kolejno: ks. Andrzej Susło, ks. Tomasz Owczarek, ks. Robert Arndt, ks. Adam Bajer i od paĽdziernika 2007 roku ponownie ks. Tomasz Owczarek.

opracowali: Barbara i Andrzej Kotyńscy
dodano: 04.03.2008 r.

Jola i Ryszard Biernaccy
dodano: 20.01.2008 r.