Objawienie Pańskie 6.I.2021

1. Dzisiaj w całym Kościele przeżywamy Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli. Zachęcamy do pełnego świętowania dzisiejszej Uroczystości poprzez pełny udział w świątecznej Mszy św., a będą one celebrowane jak w każdą niedzielę. W czasie każdej Mszy św. jest poświęcenie kredy, kadzidła i mirry. Poświęconą kredą znaczymy drzwi mieszkań pisząc znak: J+M+J (Jezus, Maryja, Józef) i aktualny rok, albo K+M+B (pierwsze litery imion Trzech Króli) z aktualnym rokiem. Można też napisać : C+M+B - są to pierwsze litery łacińskich słów: Christus mansionem benedicat ( niech Chrystus błogosławi dom). Wszystkie te znaki napisane na drzwiach naszego domu wyrażają prośbę o błogosławieństwo i są świadectwem wiary , że przyjmujemy Nowonarodzonego do swojego życia. Poświęconą mirrę i kadzidło spalamy na chwałę Bożą. Kredę, kadzidło i mirrę do poświęcenia można nabywać w Księgarni parafialnej lub przed kościołem. W dzisiejszą uroczystość taca przeznaczona jest na misje.

 

2. Jak już informowaliśmy – z powodu trwającej pandemii – dzisiaj nie przejdzie ulicami naszych miast tradycyjny Orszak Trzech Króli – ale, w naszym mieście przybierze formę akcji charytatywnej jako „Dar dla Nowonarodzonego”. Dary dla małych dzieci, które były składane przy parafialnych szopkach, dzisiaj, w symbolicznym Orszaku będą dostarczone do adresatów, to jest dzieci z Domu Samotnej Matki i Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. ( Trzeba zaznaczyć, że z naszej Parafii, tych darów złożono bardzo dużo, i za tę ofiarność serdecznie dziękujemy)   

Orszakom Trzech Króli składającym dary Nowonarodzonemu, będziemy towarzyszyć w Parafii poprzez złożenie Nowonarodzonemu Jezusowi daru modlitwy i daru naszego śpiewania kolęd (śpiew jest także modlitwą). Po każdej Mszy św. można pobrać Orszakowe korony i śpiewniki kolęd - będzie w ten sposób okazja do wspólnego kolędowania, tu w świątyni, a następnie w swoich domach w gronie rodzinnym. Po Mszy św. o godz. 1130 – odbędzie się parafialny mini Orszak, na który zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, aby z orszakową koroną na głowie, przy żłóbku wyśpiewać Panu Jezusowi radość i podziękować za dary dla Nowonarodzonego. Podobny charakter będą miały dzisiejsze – środowe Nabożeństwa Nowennowe.

 

3. Jutro I czwartek miesiąca. Wieczorem będziemy się modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne, także z naszej Parafii.

 

4. W ramach obchodów 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej, w drugie soboty każdego miesiąca odbywać się będą pielgrzymki do Kościołów Stacyjnych, a wśród nich także do naszego kościoła parafialnego, który decyzją papieską otrzymał tytuł Kościoła Stacyjnego.                                   Pierwsza Jubileuszowa pielgrzymka do naszego Kościoła Stacyjnego odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 stycznia. O godz. 1130 – będzie nabożeństwo pielgrzymkowe z konferencją mówiącą o historii Archidiecezji, a o godz. 12oo – będzie sprawowana Msza św. jako dziękczynienie za sakrament chrztu i modlitwa o zjednoczenie chrześcijan. W najbliższą sobotę przybędą do nas pielgrzymi ze wszystkich parafii dekanatu Łódź Retkinia –Ruda, wraz ze swoimi duszpasterzami. Także wiernych z naszej Parafii do sobotniego pielgrzymowania gorąco zapraszamy. Podczas Mszy św. koncelebrowanej przez kapłanów pielgrzymów zostaną odnowione przyrzeczenia sakramentu Chrztu św. Pielgrzymując do Kościoła Stacyjnego można uzyskać odpust dla siebie bądź za zmarłych poprzez pobożne uczestnictwo w obrzędach jubileuszowych i modląc się o wierność chrześcijańskiemu powołaniu.

 

5. W tym roku, ze względu na przepisy sanitarne w czasie pandemii – wizytę duszpasterską czyli „Kolędę” będziemy przeżywać w formie wspólnej modlitwy w kościele parafialnym za mieszkańców, czyli rodziny z poszczególnych bloków. Już od jutra, w dni powszednie, zapraszamy rodziny lub ich przedstawicieli, aby na Mszy św. o godz. 1830 przeżyć takie „Kolędowe spotkanie” wsłuchując się w Słowo Boże i podejmując Błogosławieństwo rodzin na Nowy Rok.                                                                                                                                           Można przynieść ze sobą do kościoła w małych buteleczkach wodę ( przynosimy ją sami ze względów sanitarnych) – zostanie ona poświęcona, aby po powrocie do domu, w obecności całej rodziny poświęcić mieszkanie i odczytać błogosławieństwo kolędowe. Uczyni to najstarsza osoba w domu. Formułę błogosławieństwa, otrzymają rodziny lub ich przedstawiciele, indywidualnie, na zakończenie Mszy św. podchodząc do kapłana. W czasie Mszy św. będzie też okazja do złożenia na tacę kolędowych ofiar.                                                                                                                                      Trudny, epidemiczny czas, pełen lęków, zagrożeń, chorób, tym bardziej powinien mobilizować wszystkich do wspólnej modlitwy, szczególnie w naszych rodzinach i taka forma tegorocznych spotkań kolędowych może być ku temu znakomitą okazja. Prosimy, informujcie swoich bliskich, znajomych, sąsiadów o takiej formie tegorocznej ‘Kolędy”. Niech wszyscy z naszej Parafii, wykorzystają okazję, aby przyjąć Boże Błogosławieństwo.                                                                  

W tym tygodniu – od jutra na spotkania kolędowe w kościele, na Mszy św. o godz. 1830 zapraszamy:                                                                                                                                     - w czwartek, 7 stycznia: rodziny z bloków nr 1,2,3,4,5,6                             - w piątek, 8 stycznia: rodziny z bloków nr 7, 8, 9, 10, 10A, 11, 12, 13, 14    - w sobotę, 9 stycznia: rodziny z bloków nr 15, 16 i 17                           Plan spotkań kolędowych w kościele wywieszony jest w gablotach i podany na stronie internetowej naszej Parafii

 

6. W dalszym ciągu trwamy w radości Bożego Narodzenia i pierwszych objawień Pana Jezusa – do najbliższej niedzieli, w którą przeżywać będziemy Święto Chrztu Pańskiego.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia