IV Niedziela Adwentu 20.XII.2020

 

1. Komunikaty

 

2. Czas adwentowego oczekiwania dopełnia się. Przeżywamy dzisiaj czwartą niedzielę Adwentu i zakończenie Jubileuszowych Rekolekcji Adwentowych z racji Jubileuszu 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej. Na głównych Mszach Św. obrzęd otwarcia Drzwi Świętych z możliwością zyskiwania Odpustów Jubileuszowych, gdyż nasz parafialny kościół jest jednym z 16 kościołów stacyjnych Jubileuszowego pielgrzymowania . Dzisiaj jeszcze – w ramach rekolekcji – o godz. 16oo: Msza św. dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św., zaś o godz. 18 oo – Nabożeństwo Jubileuszowe. Zakończenie rekolekcji Na Mszy św. o godz. 18oo..

 

3. Prze d nami ostatnie adwentowe dni – starajmy się przeżywać je z nadzieją na nowe Boże Narodzenie w naszych sercach i w naszych rodzinach.                                                                              W czwartek, 24 grudnia, w dzień wigilijny, o godz. 645 – ostatnie tegoroczne roraty, a następnie Msze św. o godz. 730 i 8oo. W czwartek, w Wigilię – wieczorem nie będzie Mszy św. (o g.18oo i 1830), gdyż w tym czasie gromadzimy się w rodzinnym gronie na wieczerzy wigilijnej.                          W dzień wigilijny kancelaria parafialna czynna będzie tylko od godz. 9oo do 11oo.

 

4. Punktem kulminacyjnym przeżyć adwentowych w rodzinach chrześcijańskich jest Wigilia Bożego Narodzenia. Słowo „wigilia” oznacza czuwanie. Taki był i jest zwyczaj w Kościele, że w dzień poprzedzający ważne wydarzenie obowiązywał post oraz atmosfera skupienia i modlitwy. Także w naszych czasach, w Wigilię zgodnie z tradycją należy zachować post i wstrzemięźliwość. Nie powinno się jeść mięsa i wędlin oraz bezwzględnie należy unikać alkoholu. W ogóle należy pamiętać, że wieczerza wigilijna powinna mieć charakter wybitnie religijny. Jest to bowiem czas pojednania, pokoju, i oczekiwania na Radość i Dobrą Nowinę.                                                                                            Wieczerzę należy rozpocząć modlitwą – można przeczytać fragment Pisma św. opisujący narodzenie Pana Jezusa. Potem następuje uroczysty moment dzielenia się opłatkiem przyniesionym z kościoła i składania sobie życzeń.  W tym roku, z powodu epidemii i obostrzeń sanitarnych Wigilia może przebiegać inaczej jak co roku – nie wszyscy będą się mogli spotkać – dlatego niech spotkanie wigilijne w rodzinach przepełnia modlitwa i śpiewanie Kolęd.                                                           W katolickich rodzinach po kolacji zwykło się wychodzić do kościoła na Pasterkę. W tym roku, z racji ograniczeń ilości osób w kościołach – mocą dekretu ks. Arcybiskupa, Metropolity Łódzkiego – także w naszym kościele będą odprawione dwie Msze św. Pasterskie (Pasterki) – o godz. 22oo i o godz. 24oo. Zechciejmy uczestniczyć w tych świątecznych już Mszach świętych, bo przecież najpełniej Zbawiciel rodzi się dla nas w Eucharystii, czyli Komunii św.

 

5. W Boże Narodzenie,25 grudnia, w pierwszy dzień Świąt, oraz 26 grudnia, w drugi dzień świąt - Msze św. będą sprawowane według porządku niedzielnego.

 

6. Opłatki na stół wigilijny można nabywać dzisiaj przy wyjściu z kościoła i w Księgarni Parafialnej, a w tygodniu w kancelarii parafialnej. Przypominamy, że w tym roku z racji obostrzeń sanitarnych poświęcone w parafii opłatki nie były roznoszone po domach – dlatego należy je nabywać w Parafii indywidualnie.

 

7. W Księgarni Parafialnej do nabycia prasa katolicka – w tygodniku „Niedziela” znajduje się List Papieża Franciszka do wiernych Kościoła Łódzkiego z racji Jubileuszu. Są tam także karty świąteczne, kalendarze na Nowy Rok , w tym nasz parafialny - oraz prezenty dla całej rodziny. Można tez nabywać figurki świąteczne oraz opłatki i sianko na stół wigilijny

 

8. Na ostatnie adwentowe chwile wszystkim parafianom- mimo pandemicznej atmosfery, życzymy zdrowia, spokoju, pogody ducha i prawdziwie chrześcijańskiego oczekiwania na Zbawiciela. Mimo różnych lęków, nawału prac, znajdźmy czas na modlitwę, na pójście do kościoła. Zobaczmy wokół siebie innych ludzi. Spójrzmy w górę, aby zobaczyć betlejemską gwiazdę, która zwiastuje Radość Wielką.

 

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia