III Niedziela Wielkiego Postu 15.III.2020

1. Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

 

 

Kuria Metropolitalna Łódzka z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego zobowiązuje od dnia 14 marca 2020 roku wszystkich duchownych i wiernych świeckich przebywających na terenie Archidiecezji Łódzkiej do przestrzegania następujących postanowień:

Arcybiskup Metropolita Łódzki udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
a) osobom w podeszłym wieku,
b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy świętej niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce prosimy, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw wewnątrz świątyni nie przebywało więcej niż 50 osób. Jeśli zaczyna gromadzić się większa niż 50 osób liczba wiernych, należy przybywające osoby zaprosić na kolejne Msze święte. Najlepiej czynić to przed ich wejściem do świątyni. Osoby wykazujące objawy przeziębienia i osoby w podeszłym wieku należy prosić, aby wróciły do domu.

Osoby przebywające w kościołach lub kaplicach proszone są, aby zachowały między sobą większe odległości. Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie wydezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdy użyciem w liturgii. Chleb przeznaczony do Eucharystii musi być przechowywany w miejscu nieskażonym. Naczynia liturgiczne i chleb do Eucharystii przygotowuje sam kapłan.

Usilenie zachęcamy wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. Osoby, które mimo to, stanowczo domagają się przyjęcia Komunii świętej do ust mogą to uczynić na końcu obrzędu. W takim przypadku przed puryfikacją kapłan powinien zdezynfekować dłonie.

Znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania ręki. Cześć Krzyżowi lub relikwiom oddajemy przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez pocałunku czy dotyku. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Prosimy, aby w okresie Wielkiego Postu korzystać ze spowiedzi świętej także poza Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu, a kapłanów, aby byli do dyspozycji wiernych w całym tym okresie, bez wyznaczania odrębnych dni spowiedzi i nabożeństw pokutnych.

Nie organizujemy w parafiach spotkań formacyjnych, w tym rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Do 4 kwietnia włącznie zostaje zawieszone odprawianie nabożeństw pasyjnych: Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali. Do tego dnia zostają także odwołane wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze diecezjalnym, dekanalnym i parafialnym.

Do minimum prosimy ograniczyć załatwianie spraw w kancelariach parafialnych, w kurii, archiwum i trybunale archidiecezji łódzkiej. Zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy. Numery kontaktowe można znaleźć na stronach parafii i na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej.

Arcybiskup Metropolita Łódzki wzywa kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – odmawiali różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wiernych świeckich prosi, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z pasterzami.

Biskup Ireneusz Pękalski
Wikariusz Generalny

Łódź, dnia 14 marca 2020 roku
KO-1.5.2.-272/2020

 

 

2. W naszym kościele , dzisiaj, w III Niedzielę Wielkiego Postu, Msze św. będą sprawowane o stałych godzinach, w kościele górnym i dolnym, będzie także dodatkowa Msza św. o godz. 16oo. Na zakończenie każdej Mszy św. specjalne modlitwy i śpiew Suplikacji. Dzisiaj nie będzie – zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa – nabożeństwa Gorzkich Żali.

 

3. Dzisiaj po Mszach św. południowych, to jest od ok. godz. 14oo będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do osobistej, indywidualnej modlitwy. Adoracja będzie przerwana na czas Mszy św. o godz. 16oo i potem będzie kontynuowana do Mszy św. wieczornej, do godz. 1830. Od godz. 1745- będzie prowadzona spowiedź w konfesjonałach.

 

4. W tygodniu, Msze św. będą sprawowane o stałych godzinach – rano i wieczorem. W czasie każdej Mszy św. będzie spowiedź. W tygodniu, przez cały dzień- do Mszy św. wieczornej - kościół będzie otwarty i będzie to okazja do indywidualnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. W piątek (zgodnie z zarządzeniem Ks. Arcybiskupa) nie będzie nabożeństw Drogi Krzyżowej

 

5. Dzisiaj, nie będzie spotkania Żywej Róży. Odwołane jest także spotkanie duszpasterskie dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św. – będzie tylko Msza św. o godz. 16oo

 

6. Odwołane zostały także rekolekcje wielkopostne dla uczniów i dorosłych. Będą jednak podjęte pewne formy skupień wielkopostnych – informacje na ten temat podamy później. Odwołane zostały także planowane na Wielki Post okolicznościowe Nabożeństwa i wspólnotowe spotkania duszpasterskie. Może to być jednak okazja do podjęcia osobistej lub rodzinnej modlitwy.

 

7. W czwartek, 19 marca – Uroczystość św. Józefa, patrona ludzi pracy i patrona naszej Archidiecezji. Główne Msze św. godz.. 8oo i 1830.

 

8. Dziękujemy, za wszystkie ofiary, składane dzisiaj, w nietypowy sposób – do koszyczka przy wyjściu z kościoła.

 

9. Zachęcamy, w tym trudnym czasie do lektury prasy katolickiej i innych religijnych wydawnictw, które można nabywać w Księgarni Parafialnej.

 

10..Tegoroczny Wielki Post w bolesny sposób został naznaczony niebezpieczeństwem zarażenia się koronawirusem. Prośmy przeto z ufnością Pana Boga, aby groźny wirus nie siał już więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Niech Jezus, Boski Lekarz, przywróci zdrowie zakażonym i pokój miejscom, do których koronowirus już dotarł. Niech Dobry Bóg wspiera i chroni personel medyczny i wszystkich tych, którzy starają się opanować trudną sytuację w naszym kraju i na świecie. Pomyślmy o najważniejszym i najlepszym lekarstwie: O Eucharystii godnie przyjmowanej, o modlitwie, o różańcu, o koronce do Miłosierdzia Bożego. Warto też, na serio powrócić do praktyki piątkowego postu, do powstrzymania się od zabaw i tańców. A może podczas tegorocznego Wielkiego Postu, w czasie epidemicznego zagrożenia przeżywać piątki o chlebie i wodzie, lub radykalnie ograniczyć jedzenie – szczególnie słodyczy. Nie ulegajmy trwodze i panice, ale z ufnością dzieci Boga zawierzajmy siebie i bliskich matczynej opiece Maryji, Matce Nieustającej Pomocy. Pomyślmy też o jałmużnie – może to być pomoc w rodzinie, czy w sąsiedztwie osobom starszym i samotnym – najbardziej narażonym na koronawirusa. Pamiętajmy, że to Miłość jest ostatecznym wypełnieniem naszego chrześcijańskiego powołania do jedności z Bogiem i bliźnim.

Nasze witraże
Msze święte

 Niedziele i Święta

kościół górny:
8.30, 10.00 (suma), 11.30 (dla uczniów), 13.00, 18.30

kościół dolny:

7.00 (prymaria), 11.45 (dla małych dzieci)

 Dni powszednie

kościół górny:
07:00, 07:30, 08:00,
18:30 (z homilią)

czytaj więcej...

Liturgia Dnia