Archidiecezja Łódzka
W Przemyślu uczczono ofiary zbrodni katyńskiejZapisz jako PDF
16 kwietnia 2011, godz. 14:07

W kościele garnizonowym o. karmelitów bosych w Przemyślu odbyły się 16 kwietnia uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej w 1940 r. Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal.
„W przypadku zbrodni katyńskiej szczególnie ważna jest prawda i dochodzenie do niej. Ja chodzę na prelekcje do szkół, aby głosić tę prawdę, bo jeszcze się przekonuję, że ludzie nadal jej nie znają, chociaż już 20 lat jawnie jest o tym mowa” – powiedziała KAI Zofia Rutkowska, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich Koło w Przemyślu. Jej ojciec zginął w Lesie Katyńskim.

W homilii bp Adam Szal stwierdził, że ziemia katyńska jest na swój sposób święta, gdyż została uświęcona przez męczeństwo polskich patriotów. Przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane w 1996 r. do rodzin katyńskich: „Jesteście świadkami śmierci, które nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w 1940 r. są rozdziałem martyrologii Polski, który nie może być zapomniany. Powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”.

Po Mszy św. złożono kwiaty przy tablicach z nazwiskami ofiar ludobójstwa na polskich oficerach, umieszczonych na jednym z filarów karmelickiego kościoła. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnych samorządów, służb mundurowych i szkół, a także Harcerska Orkiestra Dęta z Żurawicy.


pab / Przemyśl / kai
czytano:40

polecamy lodz.radioplus.pl