Archidiecezja Łódzka
Wspomnienie o ks. Antonim Olejniku
19 lutego 2008, godz. 9:30


Wspomnienie o ks. Antonim Olejniku

Dnia 3 grudnia 2007 r. zakończył pielgrzymkę życia kapłan naszej archidiecezji i niestrudzony pielgrzym jasnogórski śp. ksiądz Antoni Olejnik. Tysiące łodzian przeszło z nim pielgrzymi szlak z Łodzi na Jasną Górę Zwycięstwa. Niezależnie, gdzie aktualnie pełnił posługę duszpasterską, prawie przez 30 lat przemierzał pątniczy szlak do Częstochowy. Z jakąż radością prowadził zawsze pierwszą grupę łódzkiej pielgrzymki.
Ksiądz Antoni Olejnik był wikariuszem w Mikołajewicach, Drużbicach, Będkowie i w parafiii św. Katarzyny w Zgierzu. Posługę duszpasterską pełnił również w parafiach łódzkich: św. Józefa (Łódź - Ruda), Najświętszego Serca Jezusowego (Łódź-Julianów), św. Wojciecha, św. Józefa przy ul. Ogrodowej oraz Trójcy Przenajświętszej.
Życzliwy i serdeczny stosunek do każdego zjednywał mu ludzkie serca i wdzięczną pamięć. Przez kapłańską służbę czynił „dzieło miłości” z pogodnym obliczem. W sposób sobie właściwy i nie do podrobienia uprawiał apostolstwo uśmiechu. Co szczególnie w naszych czasach jest bardzo pożądane.
Doświadczony chorobą przez ostatnie dwa lata życia, cierpliwie i bez narzekań niósł swój krzyż. Myślą i sercem ciągle był w parafii Trójcy Przenajświętszej w Łodzi, gdzie przez 15 lat pracował przed chorobą. Tych, którzy Go odwiedzali krzepił dobrym słowem i uśmiechem.
Przez całe kapłańskie życie był wikariuszem, nie budował świątyni, ale w sercach ludzkich budował Kościół Boży. Wszyscy, którzy spotkali na swej drodze życia śp. Księdza Antosia – jak z serdecznością Go określano, mogą potwierdzić, że w „dziele miłości” świadczonej bliźnim był niezrównany.
Msza św. w czwartek 6 grudnia br. zgromadziła w kościele Trójcy Przenajświętszej ogromną rzeszę wiernych. Świątynia była wypełniona, mimo deszczu ludzie stali także na zewnątrz. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył w imieniu Arcybiskupa Metropolity, bp Adam Lepa, przy udziale 130 kapłanów.
Na miejsce pochówku w Restarzewie Cmentarnym pojechały 4 autokary wiernych i 30 kapłanów. Śp. Ksiądz Antoś może z ufnością powtórzyć za św. Pawłem: „W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Na ostatek odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości, który mi w owym dniu odda Pan, sprawiedliwy Sędzia…”( 2Tym 4,7).


ks. Jan Jachym


drukuj

Poniżej zamieszczono teksty dodane także przez parafie. Redakcja serwisu nie odpowiada za treści dodawane przez redaktorów parafialnych.