Rozpoczęła się peregrynacja obrazu MB Jasnogórskiej po archidiecezji łódzkiej

2009-09-12 22:00:47

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło 12 września w Piotrkowie Trybunalskim w uroczystej inauguracji Nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w archidiecezji łódzkiej. Mszy świętej przewodniczył kard. Franciszek Macharski, a homilię wygłosił kard. Józef Glemp.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego nabożeństwem różańcowym. Po jego zakończeniu zebrani w Piotrkowie biskupi i duchowni przeszli procesyjnie pod budynek sióstr salezjanek. Tam abp Władysław Ziółek poświęcił wybudowane właśnie "Okno Życia".
Później wszyscy przeszli na skrzyżowanie ulic Słowackiego i Armii Krajowej. Tam czekali na przyjazd samochodu-kaplicy z kopią obrazu. Czas przejazdu został precyzyjnie wyliczony, auto konwojowane przez policję, zatrzymało się w tym celu wcześniej w podpiotrkowskim Włodzimierzowie.
Po przeniesieniu obrazu na postument stojący na ołtarzu polowym przed kościołem NSJ, bp Adam Lepa przeczytał telegram z okazji rozpoczęcia Nawiedzenia obrazu, jaki przysłał w imieniu papieża Benedykta XVI kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. "Ojciec Święty serdecznie życzy, by ten błogosławiony czas powtórnego Nawiedzenia Matki Bożej przyniósł wszystkim błogosławione owoce. Niech radosne Magnificat będzie wspaniałą, dziękczynną modlitwą za dokonującą się przemianę i odnowę serc i sumień" - napisał kard. Bertone.
Później abp Władysław Ziółek oficjalnie powitał obraz. "Ufamy, że nasze zawierzenie oraz Twoje matczyne pośrednictwo zrodzą owoce, które przekraczają najśmielsze wyobrażenia, tak jak było w Kanie Galilejskiej" - mówił metropolita łódzki. Przypomniał też problemy, jakie nurtują Polaków - "naruszanie zasad sprawiedliwości społecznej, nieuczciwe sposoby bogacenia się i różnorakie postaci korupcji". "Martwią nas do głębi również liczne przejawy patologii społecznej - alkoholizm, narkomania, erotyzm, rozwody i przestępczość nieletnich. Od lat smuci nas ujemny przyrost naturalny. Przedmiotem naszej troski są ludzie, którzy daremnie szukają pracy, dachu nad głową i szacunku ze strony pracodawców. Są rodziny, które żyją w biedzie materialnej i zmagają się z głodem" - podkreślał.
Później kard. Franciszek Macharski rozpoczął Mszę świętą. W jej trakcie homilię wygłosił prymas Polski, kard. Józef Glemp. "Byśmy umieli docenić wolność i nie oddawali się swawoli bezmyślnej" - zakończył prymas. Wystąpienie poświęcił refleksji nad wolnością, która cechą odróżniającą obecne Nawiedzenie, od tego, które miało miejsce w tym samym miejscu 35 lat temu. "Wtedy jeszcze były czasy socjalizmu, czasy ograniczonej wolności. I ta tęsknota za pełną wolnością dawała się słyszeć i coraz silniej wykazywała to napięcie, które wymagało rozwiązania barier krępujących i społeczeństwo i Kościół" - mówił kard. Glemp. Wolność, którą Polacy mogą cieszyć się od 20 lat, jest jednak kosztowna. "Koszta tej wolności są brzemienne, bardzo trudne, kosztowne właśnie" - podkreślał prymas.
Jednym z efektów tej wolności jest możliwość nieskrępowanego poszukiwania pracy poza granicami kraju. "Coraz więcej naszych braci żyje na obczyźnie, wprawdzie innej niż 35 lat temu, ale obczyźnie" - zauważał kard. Glemp. "Ci, którzy są poza granicami powinni pozostać sobą, czyli pozostać Polakami. Powinni być tam uprzejmi, szanować kulturę narodów, do których wyjeżdżają. Powinni też być trzeźwi" - zaapelował hierarcha.
Na zakończenie uroczystości przeor Jasnej Góry, o. Majewski podziękował za "szeroko otwarte drzwi archidiecezji" i życzył wszystkim wiernym, aby Maryja nauczyła ich "długich chwil milczenia przed Tobą".

W uroczystości przed kościołem NSJ w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób, które stanęły na placu przed kościołem, okolicznych ulicach i parkingach.
Eucharystię celebrowało ponad 30 arcybiskupów i biskupów oraz ponad stu księży. W Piotrkowie byli też przełożeni zakonów działających na terenie archidiecezji łódzkiej.
Uroczystość w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła roczną peregrynacją obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji łódzkiej. Nawiedzenie zakończy się 10 września 2010 r.

Łukasz Głowacki