Menu Content/Inhalt

Odwiedziny w sumie 41224
Odwiedziny dziś: 43
Stron dziś: 50

Jak podoba Ci się strona?

Spotkanie Ekumeniczne Poleć znajomemu
Redaktor: Agnieszka Ejchman
24.01.2010.
Inauguracji tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Archidiecezji łódzkiej a za razem pierwsze nabożeństwo ekumeniczne dla głuchych w Łodzi.

Duch Święty udziela swoich łask każdemu. Bez względu na wyznanie, przynależność społeczną, stan zdrowia czy sprawność fizyczną. Bez względu na to gdzie się znajdujemy, czy w szkole, czy jedziemy do pracy, czy jesteśmy w domu czy na wakacjach. To główne przesłanie kazania księdza Adama Kleszczyńskiego z kościoła ewangelicko-metodycznego, które zostało wygłoszone podczas inauguracji tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Archidiecezji łódzkiej. Było to za razem pierwsze nabożeństwo ekumeniczne dla głuchych w Łodzi.

Msze Święte dla osób głuchych odprawiane są w każdą niedzielę w kaplicy świętego Krzysztofa przy kościele parafii ojców Jezuitów o godzinie 9:45. Jest to jedyna taka Msza Święta dla tej społeczności w Łodzi. Dzięki temu głusi mogą czynnie i świadomie uczestniczyć w Eucharystii. Pomagają im w tym lektorzy (zarówno słyszący jak i głusi), którzy tłumaczą czytania, psalm i części stałe, oraz duszpasterz głuchoniemych ksiądz Wiesław Kamiński odprawiając Mszę w języku migowym. Przed każdą Mszą Świętą głusi mogą również skorzystać z sakramentu pojednania. Oczywiście uczestniczą również osoby słyszące, które pragną poznać to środowisko i włączyć się w pomoc osobom głuchoniemym (a czasem zaspokoić ciekawość jak taka Msza wygląda). Część wspólnoty stanowią również słyszący rodzice mający głuche lub niedosłyszące dziecko.

Ponieważ w Łodzi nie ma innej alternatywy spotkań duchowych dla głuchych kaplicę często odwiedzają również osoby głuchonieme z innych wyznań. Zarówno duszpasterz jak i sami głusi są otwarci, dlatego do tego kościoła katolickiego przychodzą również grekokatolicy, mariawici, ewangelicy czy prawosławni. Dzięki temu, będąc bliżej drugiego człowieka, poznając go i wsłuchując się w jego potrzeby zbliżają się do samego Boga. Te spotkania jak i samo nabożeństwo ekumeniczne pokazują i uczą, że można się wspólnie modlić mimo barier komunikacyjnych czy różnic wyznaniowych. Ich pokonywanie okazuje się nie być trudne, gdy pozwalamy działać Duchowi Świętemu, który „udziela każdemu tak, jak chce” (1 Kor 12,11). Taki właśnie wymiar działań ekumenicznych podkreślał ks. Adam, przypominając jak bardzo istotne jest poddanie się działaniu Ducha. Aby nie ulegać pokusom samodzielnego planowania, a jedynie godzić się, by On planował za nas i w ten sposób doprowadzać do pełnej jedności.

« poprzedni artykuł   następny artykuł »