Menu Content/Inhalt
Start arrow Artykuły arrow Czym jest Duszpasterstwo Głuchych
Czym jest Duszpasterstwo Głuchych Poleć znajomemu
Redaktor: ks. Wiesław Kamiński   
29.11.2009.

   Dla wielu ludzi słyszących świat ludzi głuchych jest wielką niewiadomą. Czasami widzą oni na ulicy czy w tramwaju ludzi podsłuchujących się językiem migowym. Patrzą z zaciekawieniem nic nie rozumiejąc. Czasami zadają sobie pytanie kim oni są, czy bardzo się różnią od większości ludzi w naszym kraju.

  Wnikliwi pytają czy język migowy jest międzynarodowy, czy można się nim porozumieć na całym świecie. Bardziej religijni pytają czasami jak wygląda duszpasterstwo niesłyszących? Jak się odprawia Msze świętem jak się głusi spowiadają, czy chętnie przychodzą do kościoła?. Ktoś, kto nigdy się nie spotkał z głuchą społecznością, ma prawo zadawać takie pytania, choć świadczą one o tym, jak wielka jest nieświadomość dotycząca środowiska niesłyszących.
   Podstawowym zadaniem duszpasterstwa głuchych jest prowadzenie ludzi do Boga i nauczanie miłości. Jezus Chrystus, Syn Boży przekazał nam przykazanie: „Będziesz miłował Pana Boga swego z całego serca swego, sił swoich, myśli swoich, a bliźniego swego jak siebie samego”. To cel wszystkich działań Kościoła, a jego częścią przecież są wszyscy ochrzczeni, w tym także głusi. Duszpasterstwo to oczywiście migane Msze święte, spowiedzi bez konfesjonału, który dla słyszących jest pomocą, a dla głuchych byłby przeszkodą w miganiu, to chrzty, śluby i pogrzeby.
   Duszpasterstwo nie może się zamknąć tylko w obrębie budynku kościoła. O Bogu trzeba mówić wszędzie. Także okazywać miłość człowiekowi należy w każdym miejscu. Dlatego działalność duszpasterska to także nauka katechezy w szkołach. Tam odbywa się przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i Bierzmowania. W tym roku w Łodzi dzieci, które przystąpiły pierwszy raz do komunii świętej mieliśmy dziesięcioro, a 29 osób przyjęło bierzmowanie. W szkołach księża i katecheci organizują przedstawienia świąteczne, jasełka, wigilie. Duszpasterstwo głuchych to także działalność charytatywna polegająca na dożywianiu dzieci i młodzieży z rodzin biednych. Nasze łódzkie duszpasterstwo poprzez Stowarzyszenie Niepełnosprawni - Sprawni, zajmuje się fundowaniem obiadów w szkołach, a także organizuje szkolne wigilie i rozdaje paczki. Aby trafić do ludzi młodych trzeba wciąż szukać nowych dróg. W tym celu organizowane są różnego typu zawody sportowe. Każdego roku niesłyszący chłopcy uczestniczą w treningach piłki nożnej halowej. Rozgrywają wiele meczów ze słyszącymi ministrantami, odnosząc sukcesy. Drużyny głuchych uczestniczyły w III Mistrzostwach Polski Piłki Nożnej Halowej, IV Mistrzostwach Polski Piłki Halowej w Częstochowie, a także w zawodach Rugby organizowanych przez klub Budowlani- Łódź. Każdego roku odbywają się różnorodne zabawy sportowe organizowane przez Duszpasterstwo. W tym roku odbędzie się Spartakiada Integracyjna Dzieci i Młodzieży „ Dogonić Marzenia” , która zgromadzi około 700 uczestników. Oprócz dobrej zabawy przedsięwzięcia te maja na celu  propagowanie języka migowego i integrowanie środowiska głuchych ze słyszącymi.
Działalność duszpasterska to także współpraca z różnymi organizacjami, takim jak na przykład Polski Związek Głuchych. W Łodzi układa się ona bardzo dobrze. Siedziba Związku jest zawsze otwarta dla duszpasterza. Każde spotkanie wielkanocne i każda wigilia rozpoczyna się modlitwą i życzeniami składanymi przez księdza. Czasem odbywają się w świetlicy katechezy dla dorosłych, albo wyświetlane są filmy religijne. Wszystkie dzieci komunijne tam mają swoje przyjęcie zaraz po mszy świętej. Organizowane są wspólne wyjazdy do różnych polskich sanktuariów. Dla Duszpasterstwa Niesłyszących w Łodzi Polski Związek Głuchych jest wielkim wsparciem.
   W Archidiecezji Łódzkiej duszpasterstwo pragnie się rozwijać tworząc nowe ośrodki w dużych miastach po to, aby wierni niesłyszący mieli kontakt z księdzem i mogli uczestniczyć we mszy świetej. Chodzi także o to, aby tworzyć świetlice w których po mszy  świętej można by wypić kawę, czy herbatę i porozmawiać. Takie ośrodki działają w Tomaszowie Mazowieckim, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach. Pracę duszpasterską prowadzą tam księża, którzy starają się pomagać głuchym i zawsze służą im swoim czasem.
   Życie nasze nie składa się tylko z radości i sukcesów, są także problemy i boleści. Pierwszym z nich jest to, że duszpasterze muszą dzielić swój czas pomiędzy głuchych i słyszących, i niekiedy jest to bardzo trudne. Obowiązków jest sporo i dlatego trzeba stawiać na aktywność świeckich i ich pomoc. W Łodzi mamy niesłyszących lektorów, a także od 2 lat szafarza komunii świętej. Wiele osób angażuje się w pomoc w organizowaniu różnych imprez sportowych i wyjazdów. Ciągle potrzeba nowych wolontariuszy znających język migowy lub system językowo-migowy. Istnieje potrzeba opieki nad głucho-niewidomymi. W tym celu świeccy i duchowni studenci teologii uczeni są języka migowego i alfabetu Lorma. Niezbędne jest także roztoczenie opieki nad małżeństwami słyszącymi posiadającymi głuche dzieci. Często rodzice nie potrafią zaakceptować głuchoty swojego dziecka i popełniają wiele błędów.
Mamy nadzieję w Panu Bogu i ciągle czujemy Jego opiekę. Wiemy, że bez Boga nic dobrego nie możemy uczynić.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »