Menu Content/Inhalt

Liczniki

Odwiedziny w sumie 41628
Odwiedziny dziś: 32
Stron dziś: 56

Gościmy

Obchody 100-lecia Duszpastrstwa Głuchych Poleć znajomemu
Autor: ks. Łukasz Olczyk   
13.12.2011.

   Można powiedzieć, że taka uroczystość to prawdziwa rzadkość. Świętowanie jubileuszu 100 lat zdarza się... raz na 100 lat.

   W takiej właśnie uroczystości mieliśmy okazję uczestniczyć 6 listopada 2011r. w kaplicy św. Krzysztofa przy kościele oo. Jezuitów w Łodzi. Kaplica ta jest miejscem coniedzielnej Eucharystii sprawowanej w języku migowym przez ks. Wiesława Kamińskiego.

   Razem z niesłyszącymi z Łodzi świętowali także głusi z Pabianic, Piotrkowa Tryb., Tomaszowa Maz. i Zgierza, którzy przybyli licznie wraz ze swoimi duszpasterzami. Taki też początek miało wspomniane spotkanie. Mszy św., sprawowanej jako dziękczynienie Bogu za 100 lat opieki duszpasterskiej nad głuchymi w Łodzi, przewodniczył ks. abp Władysław Ziółek. Uroczysta oprawa dodatkowo nabrała znaczenia, gdy ks. Arcybiskup ogłosił, że odznacza ks. Wiesława godnością kanonika.

   Po Mszy Św. wszyscy udali się do sali teatralnej, gdzie miała miejsce druga część obchodów. Najpierw otwarto wystawę zdjęć prezentujących dzieje duszpasterstwa głuchych. Choć nikt z obecnych nie sięgał oczywiście pamięcią do najstarszych wydarzeń przedstawionych na zdjęciach, to jednak niejeden mógł już odnaleźć siebie, czy znajomych na tych trochę młodszych zdjęciach.

Pozostając w atmosferze wspomnień, w formie bardzo ciekawej prezentacji, państwo Michał i Agnieszka Ejchman, zaprezentowali sylwetki poprzednich duszpasterzy głuchoniemych. Wspominano ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, ks. Nasierowskiego, ks. Stępnia ks. Baczmagę, ks. Adama Rasowskiego.

   Duszpasterstwo głuchych to także współczesność. Dlatego też mieliśmy okazję poznać liczne inicjatywy dziś rozwijane: drużynę harcerską głuchych, działalność stowarzyszenia „Niepełnosprawni-Sprawni”, spartakiadę „Dogonić marzenia”, grupę „Spes in initio”...

   Duszpasterz głuchoniemych, ks. Wiesław Kamiński, zadbał aby w tym uroczystym dniu docenić także wielu ludzi zaangażowanych na co dzień w pomoc i pracę z niesłyszącymi. Ponad 40 osób otrzymało pamiątkowe medale i podziękowania za owocną współpracę. Warto podkreślić, że wśród nich znajdowała się liczna grupa osób pracujących w różnych urzędach i instytucjach państwowych oraz w Polskim Związku Głuchych, co oznacza, że wrażliwość na potrzeby osób głuchoniemych w naszym mieście jest naprawdę wielka, a chęć niesienia im różnorakiej pomocy nie pozostaje tylko „na papierze”.

   Mieliśmy także okazję wspólnie obejrzeć fragmenty wciąż powstającego filmu "Zobaczcie ich głos" opowiadającego równolegle dwie historie: osoby słyszącej urodzonej w rodzinie głuchych oraz osoby głuchej urodzonej i wychowującej się w rodzinie słyszących. Czekamy z niecierpliwością na zakończenie prac nad tym projektem, bo już fragmenty tego filmu wzbudziły wielkie zaciekawienie i radość z tak ciekawie podjętego tematu.

   Wreszcie w naszym świętowaniu nadszedł czas na poczęstunek i wymianę myśli, doświadczeń. Trzeba podkreślić na tym miejscu, że przygotowanie tak pięknego jubileuszu wymagało wiele pracy osób bezinteresownie angażujących się w wiele inicjatyw duszpasterstwa głuchych. Nie sposób ich wszystkich wymienić, starał się zrobić to ks. Kamiński wręczając pamiątkowe medale, ale wdzięczność i niezapomniane wrażenia na pewno pozostaną na długo w sercach tak głuchych, jak i wszystkich gości tego wydarzenia.

 
następny artykuł »