Menu Content/Inhalt
Start

Liczniki

Odwiedziny w sumie 40897
Odwiedziny dziś: 28
Stron dziś: 29

Gościmy

Konferencja duszpasterzy i katechetów Osób Głuchych Poleć znajomemu
Autor: Adam Pawlak   
29.11.1999.

W ośrodku konferencyjnym w Porszewicach koło Łodzi, 10 maja 2011 r. miało miejsce ogólnopolskie spotkanie duszpasterzy i katechetów Osób Głuchych. Aktualne sprawy tego środowiska omawiało ponad 30 zebranych osób - zarówno księży jak i świeckich katechetów.

Obecny był również katowicki arcybiskup Damian Zimoń, który jest odpowiedzialny za koordynację prac duszpasterstwa Głuchych w Polsce oraz ks. Jan Sołtysik, Krajowy Duszpasterz Głuchych.

W pierwszej części konferencji poruszono tematy związane z aspektami funkcjonowania społeczności Głuchych w obecnych czasach. Dr Dorota Podgórska-Jachnik, profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi podjęła zagadnienie Tożsamości kulturowej i społecznej Głuchych, jako wyzwania dla współczesnego duszpasterstwa. Bez dobrej analizy różnych mechanizmów i zjawisk socjologicznych i psychologicznych nie jest możliwe, bowiem efektywne podejmowanie działań na rzecz danej grupy.

 

Nacisk na podstawowe kwestie związane z systemem językowo-migowym i polskim językiem migowym położyła pani Małgorzata Kowalska z PZG w Łodzi. Jej referat zawierał rys historyczny, krótką charakterystykę oraz aktualne znaczenie obu sposobów porozumiewania się.

 

Ks. Wiesław Kamiński prezentował program prewencyjny dla głuchej młodzieży i nauczycieli Wybieram Dobre Życie w kontekście występujących obecnie zagrożeń. Głównym celem tego podjętego w Łodzi przedsięwzięcia jest uświadamianie i uwrażliwianie z jednej strony młodzieży na rozmaite, niejednoznaczne sytuacje, których wynik może się okazać zgubny dla ich życia. Z drugiej strony – tych dorosłych, którzy stykają się ze środowiskiem Głuchych na codzień (choćby nauczycieli) i w wyjątkowych okolicznościach (np. policjantów).

 

W trakcie drugiej części konferencji dyskutowano na temat peregrynacji relikwii bł. ks. Filipa Smaldone. To pomysł ks. Grzegorza Sokalskiego na ożywienie Duszpasterstwa Głuchych w Polsce przez zakrojone na dużą skalę wydarzenie religijne. Bł. ks. Filip pochodził z Włoch, stamtąd też będą sprowadzone jego relikwie, które przewędrują całą Polskę, aby Głusi mogli spotkać się z niezwykłą postacią błogosławionego, który całe swoje kapłańskie życie poświęcił służbie podobnym im ludziom we Włoszech. Termin peregrynacji nie jest jeszcze znany, ale najprawdopodobniej odbędzie się ona w 2012 roku

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »