Menu Content/Inhalt

Odwiedziny w sumie 41196
Odwiedziny dziś: 15
Stron dziś: 16

Jak podoba Ci się strona?

Spotkanie ekumeniczne Poleć znajomemu
Redaktor: Monika Winnicka
23.01.2011.

Od dawna żyjemy obok siebie… katolicy, prawosławni, luteranie, metodyści, mariawici, baptyści... Od lat łączymy się w modlitwie o jedność… W tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ponownie włączyły się osoby głuchonieme. 23 stycznia w kaplicy św. Krzysztofa odprawiona została ekumeniczna Msza święta.

W uroczystości uczestniczyły osoby niesłyszące i słabosłyszące, które w każdą niedzielę spotykają się na Eucharystii w jezuickiej kaplicy. Głusi katolicy modlili się wspólnie ze słyszącymi wyznawcami różnych kościołów chrześcijańskich. Mszę świętą poprowadził duszpasterz niesłyszących, ks. Wiesław Kamiński, a homilię wygłosił pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Michał Makula.

Ksiądz Michał w swej homilii odniósł się do słów, które są tematem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Trwali oni w nauce Apostołów i na wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42). Pastor mówił o różnych barwach chrześcijaństwa… Nieporozumienia, różnice i podziały istnieją od dawna. Najważniejsza pozostaje wiara w tego samego Boga i w zbawczą mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Będąc uczniami Chrystusa, musimy budować społeczność ludzi wiary, opartej na Jego prawdzie i miłości. Ksiądz zachęcał nas wszystkich do modlitwy wzajemnej. Przypomniał nam, jak ważna jest modlitwa i jak wielką ma ona siłę… Wspólna modlitwa jest głównym narzędziem ekumenizmu. Nauczmy więc modlić się jedni za drugich… jeden kościół za drugi kościół, parafia za parafię, sąsiad za sąsiada, jeden człowiek za drugiego człowieka… I niech modlitwa ta będzie w nas obecna nie tylko przy okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale zawsze, każdego dnia – niech wypełnia nasze serca, przybliża do jedności i ożywia wzajemną miłość.
 Spotkania ekumeniczne z pewnością zachęcają nas wszystkich do takiej modlitwy i do poznawania naszych bliźnich… „Wspólnie się modląc - powiedział ks. Kamiński - możemy się nauczyć, że chrześcijanin żyjący obok mnie, to człowiek, z którym mam szansę spotkać się w niebie…”

Spotkanie ekumeniczne

Ostatnie spotkanie ekumeniczne odbyło się w tym roku w kościele ewangelicko- augsburskim. Tym razem to pastor tej parafii ks. Michał Makula gościł przedstawicieli różnych kościołów chrześcijańskich. Podczas nabożeństwa Słowa kazanie wygłosił duszpasterz niesłyszących, ks. Wiesław Kamiński. Obydwaj duchowni mówili o przyjaźni, jaka ich łączy, o wzajemnej pomocy i wsparciu, jakiego sobie udzielają w trudnych chwilach. Ksiądz Kamiński mówił o tym, że współczesny chrześcijanin musi mieć serce silne Bogiem - serce wypełnione wiarą, miłością i nadzieją. Serce, które nie lęka się dzisiejszych zagrożeń i z odwagą świadczy o Bogu. Tylko takie serce pozwoli przezwyciężyć wszelkie nieporozumienia i różnice i pomoże zrozumieć doświadczenie cierpienia podziałów, które wynika przede wszystkim z niemożności wspólnego podejścia do Stołu Eucharystycznego. Duszpasterz niesłyszących przytoczył słowa modlitwy Wspólnoty Chemin Neuft. I niech słowa tej modlitwy przyświecają naszym dążeniom do jedności…

„Panie Jezu,
 który modliłeś się,
 aby wszyscy byli jedno,
 prosimy Cię o jedność chrześcijan
 taką , jakiej chcesz,
 poprzez środki, jakie Ty wybierasz.
 Niech Twój Duch Święty da nam
 doświadczyć cierpienia podziałów,
 zobaczyć nasz grzech
 i mieć nadzieję ponad