Menu Content/Inhalt
Migający klerycy Poleć znajomemu
Autor: Mariusz Pielużek
21.10.2010.

Wraz z początkiem nowego roku akademickiego, 12 kleryków I i II roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi rozpoczęło 2-letni kurs języka migowego. Zajęcia odbywają się w każdą środę i są prowadzone przez ks. Wiesława Kamińskiego, Duszpasterza Głuchoniemych Archidiecezji Łódzkiej.

Na zajęciach, oprócz nauki znaków migowych, klerycy poznają psychologię osób Głuchych, przyczyny głuchoty, a także zapoznawani są ze specyfiką pracy wśród osób Głuchych. Są także częstymi gośćmi na niedzielnych Mszach dla Głuchych, odprawianych przy kościele oo. Jezuitów.
   Znajomość języka migowego umożliwi klerykom w przyszłości pracę duszpasterską wśród osób dotkniętych głuchotą, np. katecheza, Msza Święta, Spowiedź, czy chociażby zwykła rozmowa.
Szacuje się, że obecnie w samej tylko Łodzi, żyje około 2 tysięcy osób Głuchych, wśród których są zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli oraz osoby w podeszłym wieku.

« poprzedni artykuł   następny artykuł »