31 maja 2020

Urocz. Zesłania Ducha Świętego  – 31.V.2020

1. Liturgia Kościoła

W poniedziałek, obchodzimy święto NMP, Matki Kościoła. Od jutra g. 18.00, przez cały miesiąc czerwiec będą odprawiane nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czwartek, obchodzimy liturgiczne święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. W I Piątek, będzie sprawowana dodatkowa Msza św. o g. 17.00 dla dzieci. Chorych odwiedzamy po indywidualnym wezwaniu.

1. Franciszkańska Niepubliczna Szkoła Podstawowa

Dnia 14 czerwca po Mszy św. o g. 9.30, którą będzie sprawował N.O. Prowincjał Wiesław Pyzio z Warszawy, odbędzie się poświęcenie Franciszkańskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej Montessori im. św. Maksymiliana Kolbego,która rozpocznie swoją działalność od września b.r. Pół godziny przed Mszą św., pani Małgorzata Miksza, autorka wielu książek dokona multimedialnej prezentacji pedagogiki Marii Montessori, a po Mszy św. będziemy mogli zobaczyć szkołę i dowiedzieć się o zapisach do I Klasy.

1. Witraże

Do Kaplicy Adoracjisą wykonywane witraże, ale ze względu na proces suszenia, będą gotowe za kilka tygodni. Poświęcenie odbędzie się pod koniec lipca lub pierwszej połowie sierpnia. Na witraże zebraliśmy 50 % wartości szyb i wykonania. Na ten cel będą przeznaczone dobrowolne ofiary za książeczki Jezu ufam Tobieo Bożym Miłosierdziu, które są do wzięcia przy wyjściach z kościoła na skarbonach. Dziękujemy za wszystkie ofiary na utrzymanie kościoła, witraże i szkołę.

1. Komunikaty

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej i Kurii Prowincjalnej:

1. Jutro, 1 czerwca o g. 18.00, w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskimodbędzie sięKoronacja Obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Z racji na ograniczenia i udział tylko osób zaproszonych, możemy przeżywać tę uroczystość poprzez transmisję internetową.
  2. Caritas Archidiecezji Łódzkiejzachęca do lektury bezpłatnego czasopisma „Bez Reszty”, wydane okazji 30-lecia działalności. W gazecie znajdziemy informacje o codziennej posłudze charytatywnej oraz podsumowanie prowadzonych działań.
  3. Franciszkanie zapraszają na pięciodniowe rekolekcje powołaniowe, od dnia 22 czerwca do Smardzewic k. Tomaszowa Mazowieckiego.
  4. W następną niedzielę odbędzie się zbiórka do puszek na Wakacyjne akcje Caritas.
  5. Prasa

Z prasy religijnej, dostępnej w zakrystii: w Niedzieli –o darach Ducha Świętego i kandydatach do kapłaństwa, w Gościu Niedzielnym  – o prymasie Stefanie Wyszyńskim w związku 39 rocznicą Jego śmierci. Ponadto są dostępne: Rycerz Niepokalanej, Idziemy Miłujcie się. Zapraszamy do Biblioteki na przegląd prasy katolickiej i herbatę.

1. Zmarli

Stanisław Rubinkowski, l. 83, z Umińskiego, Zofia Sałek, l. 84, ze Staffa, Bronisław Laskowski, l. 93, z Umińskiego, Helena Wawrzecka, l. 86, z Gojawiczyńskiej i Władysława Klimkiewicz, l. 93, z Zapolskiej.

Zarządzenie Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

z dnia 29 maja 2020 roku

Kuria Metropolitalna Łódzka z polecenia Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego – w związku obecnie obowiązującymi w Polsce zasadami bezpieczeństwa nałożonymi na społeczeństwo w trosce o nasze zdrowie – uprzejmie informuje, że:

1. dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta udzielona przez Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego do dnia 31 maja br. włącznie, nie zostaje przedłużona;
  2. podczas wszystkich celebracji liturgicznych należy nadal zachowywać zalecenia dotyczące:
    1. zachowania dwumetrowej odległości między wiernymi,
    2. noszenia maseczek ochronnych,
    3. zasad przyjmowania Komunii świętej wydanych Kurię Metropolitalną Łódzką wZarządzeniach z dnia 14 i 24 marca br.

Biskup Ireneusz Pękalski,    Wikariusz Generalny

dotyczący obchodów Święta Eucharystii

Kuria Metropolitalnej Łódzkiej informuje, że – od tego roku – Święto Eucharystii Archidiecezji Łódzkiej celebrowane będzie w nowej formie. Ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki w swoim liście pasterskim: „Pozdrawiam Was w imię Eucharystii, z której buduje się Kościół!”, który będzie odczytany w niedzielę 7 czerwca br. wszystko dokładnie wyjaśnia.

Dziś już Kuria przesyła ramowy program tegorocznegoŚwięto Eucharystii:

• czerwca (piątek)

– godz. 18.00 – Msza święta w bazylice archikatedralnej łódzkiej na którą zaproszeni są przedstawiciele wszystkich parafii oraz kościołów rektoralnych naszej archidiecezji. Podczas Mszy św. zostanie przekazana specjalna okolicznościowa lampa oliwna.

– godz. 21.00 rozpoczęcie doby eucharystycznej

• czerwca (sobota)

– w ciągu dnia Msza św. dziękczynna za pontyfikat św. Jana Pawła II i nawiedzenie przez Niego Kościoła łódzkiego 13 czerwca 1987 roku,

– o godzinie 21.37 zakończenie dobry eucharystycznej