Instrukcja o wynagrodzeniu księży katechetów i kapelanów

1. Proboszcz i wikariusz katechizujący w szkole zatrzymuje dla siebie 1/3 pensji zasadniczej oraz dodatki "personalne" określone w odnośnych ustawach państwowych (np. za doktorat, za wysługę lat). Pozostała kwota, po odliczeniu dziesięciu procent przeznaczonych na cele charytatywne, jest dzielona na równe części między duszpasterzy aktualnie pracujących w parafii.

2. Przez wymienione w pkt. 1 cele charytatywne należy rozumieć dożywianie dzieci w szkołach znajdujących się na terenie parafii, dofinansowanie pobytu dzieci pochodzących z rodzin ubogich na koloniach oraz inne formy wspomagania dzieci i młodzieży uznane przez duszpasterzy danej parafii.

3. Kwotą przeznaczoną na cele charytatywne dysponuje proboszcz, który co roku zdaje pisemne sprawozdanie dyrektorowi Caritas Archidiecezji Łódzkiej z tej działalności.

4. Gdy kapłan, nie będąc wikariuszem, katechizuje w szkole w pełnym wymiarze godzin, powinien zawrzeć umowę z proboszczem, na podstawie której zatrzymuje dla siebie pełne wynagrodzenie otrzymane z tego tytułu.

5. Gdy proboszcz lub wikariusz sam spełnia funkcję kapelana w szpitalu, w domu pomocy społecznej itp., połowę pobieranego wynagrodzenia zatrzymuje dla siebie. Pozostała kwota jest dzielona na równe części między duszpasterzy aktualnie pracujących w parafii.

6. Jeśli w posłudze kapelana, o której mowa w pkt. 5, uczestniczą inni duszpasterze, do wspólnej kasy wpłacana jest całość wynagrodzenia otrzymanego z tego tytułu. Kwotę tę dzieli się na równe części między duszpasterzy aktualnie pracujących w parafii.

7. Kapłan nie będący proboszczem i wikariuszem, który pełni posługę wymienioną w pkt. 5, zatrzymuje dla siebie pełne wynagrodzenie.