Duszpasterze parafii macierzystej i parafii nowo powstałej w rozwiązywaniu spraw duszpasterskich i administracyjnych kierują się duchowym dobrem wiernych i poczuciem odpowiedzialności za Kościół.
1. Nowo powstała parafia do czasu swego usamodzielnienia korzysta z kancelarii parafii macierzystej, w celu załatwiania własnych spraw duszpasterskich i administracyjnych.
2. Kapłani parafii macierzystej (i nowo powstałej) pełnią dyżur per turnum we wspólnej kancelarii.
3. Z chwilą erygowania nowej parafii zakłada się odrębne księgi kancelaryjne i używa własnych pieczęci i druków.
4. Proboszcz nowej parafii powinien utworzyć kartotekę z zasobów uzyskanych z parafii macierzystej, z zachowaniem art. 34 Statutów.
5. Zaleca się, aby w poczekalni kancelarii były zamieszczane informacje na temat nowej parafii oraz jej plan.
6. Proboszcz nowej parafii ma prawo wyłożyć w kancelarii tzw. cegiełki na budowę kościoła i puszkę do składania ofiar.
7. Duszpasterze obydwu parafii wspólnie pełnią posługę liturgiczną w kościele parafii macierzystej, zgodnie z ustalonym porządkiem nabożeństw w dni świąteczne i powszednie.
8. Z racji duszpasterskich należy jedną z mszy świętych w niedzielę i święta zarezerwować do dyspozycji proboszcza nowo utworzonej parafii.
9. Księża proboszczowie wspólnie ustalają i redagują ogłoszenia parafialne, które wywieszane są także w gablocie informacyjnej.
10. Sprawowanie sakramentów (chrzest, ślub, spowiedź, namaszczenie chorych) oraz odprawianie pogrzebów odbywa się przez posługę kapłanów obydwu parafii według ustalonych dyżurów.
11. Sposób zorganizowania uroczystości Pierwszej Komunii świętej księża proboszczowie uzgadniają między sobą. Zasada ta odnosi się także do procesji z darami.
12. Proboszcz nowej parafii powinien osobiście objąć opieką duszpasterską chorych swojej parafii, nawiedzając ich np. w pierwszy piątek miesiąca.
13. Szczególne znaczenie w organizowaniu nowej wspólnoty parafialnej ma kolęda odbywana każdego roku.
14. Koordynatorem posługi duszpasterskiej we wspólnym kościele jest proboszcz parafii macierzystej.
15. Koszty finansowe związane z posługą liturgiczną ponosi parafia macierzysta.
16. Jeżeli kościół parafialny nie jest budowany przez macierzystą parafię, proboszcz parafii nowo powstałej dysponuje następującymi finansami, pochodzącymi z parafii:
17. Na uposażenie kapłanów składają się:
18. Świadczenia z tytułu zajmowanego mieszkania w parafii macierzystej (światło, ogrzewanie, gaz itp.) uiszcza każdy kapłan jej proboszczowi.