Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie
Dziewczynka w Oknie życia w Pabianicach

okno życia pabianice 2020W poniedziałek, 7 grudnia 2020 roku, po godz. 13:00, w Oknie życia w Pabianickim Centrum Medycznympozostawiona została dziewczynka. – W ocenie lekarzy dziecko ma około 8 miesięcy. Jest zdrowa, co potwierdziły wykonane badania – poinformował Adam Marczak, dyrektor ds. techniczno-administracyjnych w PCM w Pabianicach. – Dziewczynka wstawiona została do okna w foteliku samochodowym. Jest zadbana. Ubrana była w kombinezon i przykryta kocykiem. – Odwiedziłem dziewczynkę dziś dwukrotnie. Ma ciemne, kręcone włosy i jest ufnym dzieckiem – dodaje Adam Marczak. Zgodnie z procedurą okoliczności pozostawienia dziecka w Oknie Życia bada Policja. Dziewczynka jest trzecim dzieckiem w pabianickim Oknie Życia. 4 maja 2015 roku trafił tam 3,5-miesięczny chłopiec, a 6 lipca 2018 roku – tygodniowa dziewczynka.

150 tysięcy złotych na testy COVID-19 dla bezdomnych w archidiecezji łódzkiej

zbiórka COVID- Chcę najpierw podziękować wszystkim, a jest takich osób 785, którzy złożyli się na testy dla naszych sióstr i braci bezdomnych, by mogli w sposób bezpieczny otrzymać schronienie w którymś z naszych domów, które prowadzi Stowarzyszenie Brata Alberta i Siostry Kalkutki – powiedział abp Grzegorz Ryś, na zakończenie mszy świętej transmitowanej z kaplicy domowej, w sobotę, 21 listopada 2020 roku. - Zebraliśmy prawie 150 tysięcy złotych i myślę, że to jest ten moment, w którym należy zamknąć tę zbiórkę - ogłosił metropolita łódzki. Prowadzone przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej zbiórki zostały zakończone. Dobiega końca przygotowanie ośrodka w Drzewocinach i wdrożenie niezbędnych procedur związanych z zabezpieczeniem transportu i opieki nad osobami bezdomnymi, zanim trafią do schroniska.

Tytka charytatywna 2020

tytka_2018_120 tysięcy specjalnych toreb przekazała do wszystkich parafii w archidiecezji łódzkiej Caritas Archidiecezji Łódzkiej, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych, w okresie poprzedzającym Światowy Dzień Ubogich. "Tytka charytatywna" – to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przynosimy z powrotem do parafii przed 15 listopada (Światowy Dzień Ubogich). Zebrane w ten sposób dary mogą być przekazane ubogim w parafii w postaci paczek. Niech to nasze zaangażowanie będzie spełnieniem prośby papieża Franciszka, o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi, jako konkretny znak braterstwa.

Zbiórka na testy COVID-19

zbiórka COVIDZgodnie z zaproszeniem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia Caritas Archidiecezji Łódzkiej uruchamia zbiórkę funduszy na opłacenie testów dla osób bezdomnych oraz wydatków związanych z zabezpieczeniem obsługi testów i bezpiecznego dotarcia do schroniska. Dla osób zmagających się z kryzysem bezdomności zima jest szczególnie trudnym czasem. Część spośród osób bezdomnych szuka możliwości spędzenia tego czasu w schronisku da bezdomnych. W czasie pandemii koronawirusa, zgodnie z przyjętymi zasadami bezpieczeństwa, na przyjęcie do schroniska mogą liczyć osoby, które mają negatywny wynik testu na COVID-19. Niestety, za test trzeba zapłacić. Osoby, które wykonają test, czas oczekiwania na wyniki spędzą w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Drzewocinach. Transport osób ubogich zorganizują mężczyźni przygotowujący się do posługi diakonatu stałego.

IV Światowy Dzień Ubogich

ŚDU2020wwwW niedzielę, 15 listopada, pod hasłem: „Wyciągnij rękę do ubogiego”, obchodzimy IV Światowy Dzień Ubogich. Jak pisze papież Franciszek – wyciągnięcie ręki to znak, który natychmiast przywołuje do bliskości, solidarności i miłości. Wyciągnięcie ręki to jest wezwanie do wzięcia na siebie ciężarów osób najsłabszych. O godz. 12:30 w łódzkiej archikatedrze ks. abp Grzegorz Ryś odprawi mszę świętą z udziałem przedstawicieli organizacji, które na co dzień pomagają ubogim: Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Środowiskowej Stacji Opieki Bonifratrów, Siostrami Misjonarkami Miłości, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi, Zupy na Pietrynie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. O godz. 16:00, jak co niedzielę, u zbiegu ulic Piotrkowskiej i św. Stanisława w Łodzi, wolontariusze inicjatywy Zupa na Pietrynie wydadzą ciepły posiłek dla potrzebujących pomocy.

• Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej