Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie
Szkolne Koła Caritas na Dzień Papieski 2020

kremówki_2015_1W niedzielę, 11 października 2020 roku, z okazji XX Dnia Papieskiego, wolontariusze z 35 Szkolnych Kół Caritas z terenu archidiecezji Łódzkiej zapraszają na papieskie kremówki. Złożone przy tej okazji ofiary przeznaczone zostaną na działalność Szkolnych Kół Caritas i formację wolontariuszy Caritas. Niech te słodkości, wraz z popołudniową kawą lub herbatą, tak ulubione przez św. Jana Pawła II, będą okazją do rodzinnych rozmów i rozważań nauki i myśli naszego umiłowanego Ojca Świętego. Kremówki papieskie będą dostępne w ponad 30 parafiach w Łodzi i okolicznych miejscowościach. Kremówki to wypiek Cukierni Dybalski. W niedzielę rozprowadzimy 11 tysięcy ciastek.

XVIII Zbiórka Żywności Caritas

zbiórka żywności 2020W piątek i sobotę, 25 i 26 września 2020 roku, Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje kolejną, osiemnastą zbiórkę żywności  w ramach Zbiórki Żywności Caritas w Polsce. Na terenie naszej archidiecezji zbiórka zostanie przeprowadzona w kilkudziesięciu sklepach sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Tesco,  POLOmarket czy Kaufland, ale również mniejszych sieci handlowych i lokalnych placówkach w Łodzi oraz okolicznych miejscowościach archidiecezji łódzkiej. W zbiórkę zaangażuje się prawie kilkuset wolontariuszy z Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas.

Tornister pełen uśmiechów 2020

TPU2019_1Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do wsparcia dzieci i młodzieży, którzy potrzebują naszej pomocy u progu nowego roku szkolnego. Po raz 12. rusza akcja „Tornister pełen uśmiechów”. Zwykle Caritas prosiła o wypełnienie pustych tornistrów artykułami szkolnymi i przekazywała je potrzebującym pomocy dzieciom z terenu archidiecezji łódzkiej, albo wysyłała artykuły szkolne dzieciom na Wschodzie. Tylko zeszłym roku dzieci z diecezji pińskiej na Białorusi otrzymały ponad 20 tysięcy różnych artykułów szkolnych o łącznej masie 1,5 tony i wartości prawie 100 tysięcy złotych. W poprzednich latach wierni archidiecezji łódzkiej przygotowywali w wakacje około tysiąca wyprawek szkolnych. W tym roku, w odpowiedzi na kryzys związany z epidemią koronawirusa, akcja została rozszerzona o działania związane ze wsparciem w zakresie dostępu dzieci do nauki zdalnej. Ze względów bezpieczeństwa do parafii nie trafią tornistry do wypełnienia, ani nie będą zbierane wyprawki szkolne. W zamian za to łódzka Caritas prosi o wsparcie finansowe akcji

Pomoc dla Bejrutu

bejrut_1We wtorek, 4 sierpnia 2020 roku w porcie stolicy Libanu – Bejrucie, doszło do potężnego wybuchu. Zniszczeniu uległa spora część miasta. Śmierć w wyniku eksplozji poniosło ponad 140 osób, rannych jest już ponad 4000 ludzi, a szacuje się, że około 300 tysięcy mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. W tym kraju cierpiącym z powodu głębokiego kryzysu ekonomicznego i politycznego, eksplozja na niewyobrażalną skalę dokłada cierpienia cierpiącym już ludziom. Zbiórkę pieniężną na pomoc mieszkańcom Bejrutu zorganizowały wspólnie: Stowarzyszenie „Dom Wschodni - Domus Orientalis”, Caritas Archidiecezji Łódzkiej i Caritas Poznań.

Moda na sukces

Moda na sukces button 400Caritas Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła realizację nowego projektu: „Moda na sukces”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.  Celem projektu jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz umiejętności społecznych mieszkańców w wieku 18-65 lat, zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz przywrócenie zdolności do zatrudnienia do lipca 2021 roku. Uczestnikami projektu mogą być mieszkańcy powiatów: brzezińskiego, łódzkiego wschodniego, pabianickiego, zgierskiego lub miasta Łodzi. Caritas oferuje im udział w kompleksowym i zindywidualizowanym wsparciu zawierającym instrumenty aktywizacji społecznej, edukacyjnej i zawodowej.

• Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej