Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dystrybucja mleka w Bejrucie | Sumar Sleem

Nasze galerie
XX Zbiórka Żywności Caritas

zbiórka żywności 2020W piątek i sobotę, 3 i 4 grudnia 2021 roku, Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje kolejną, dwudziestą zbiórkę żywności  w ramach Zbiórki Żywności Caritas w Polsce. Na terenie archidiecezji łódzkiej zbiórka zostanie przeprowadzona w 60 sklepach sieci Biedronka, Lidl, Carrefour, Kaufland, Dino, POLOmarket i Intermarche, ale również mniejszych sieci handlowych i lokalnych placówkach w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Bełchatowie, Zgierzu, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim, Aleksandrowie Łódzkim, Ozorkowie, Koluszkach, Łasku, Ksawerowie, Rokicinach, Tuszynie, Moszczenicy i Konstantynowie Łódzkim. W zbiórkę zaangażuje się 250 wolontariuszy z Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas, Biura Wolontariatu i Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2021

wdpd2021_1W I Niedzielę Adwentu, 28 listopada 2021 roku, po raz dwudziesty ósmy rozpocznie się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które realizowane jest pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”. Symbolem akcji jest świeca, która znajdzie swoje miejsce na wigilijnym stole. Jej płomień jest znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Pozyskane w ramach dzieła datki przeznaczone są na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Łódzka Caritas przygotowała ponad 70 tysięcy świec, które dostępne są w parafiach naszej archidiecezji.

Mobilny ultrasonograf dla osób bezdomnych

USG1Caritas Archidiecezji Łódzkiej wraz z organizacjami pomocowymi z Łodzi organizują zbiórkę datków na na zakup mobilnego ultrasonografu, dzięki któremu lekarze z Ulicznej Misji Medycznej będą mogli badać osoby w kryzysie bezdomności. Przenośne urządzeniu pomoże zobrazować narządy jamy brzusznej, płuca, a także wykonać podstawowe badanie ginekologiczno-położnicze. Koszt takiego urządzenia to 20 tysięcy złotych.

Tytka charytatywna 2021

tytka_2018_125 tysięcy specjalnych toreb przekazała do wszystkich parafii w archidiecezji łódzkiej Caritas Archidiecezji Łódzkiej, zapraszając do włączenia się w ogólnopolską akcję wsparcia najuboższych, w okresie poprzedzającym Światowy Dzień Ubogich. "Tytka charytatywna" – to papierowa torba, którą wypełniamy żywnością lub artykułami chemicznymi i przekazujemy potrzebującym pomocy w naszym otoczeniu lub przynosimy z powrotem do parafii. Zebrane w ten sposób dary mogą być przekazane ubogim w parafii w postaci paczek. Niech to nasze zaangażowanie będzie spełnieniem prośby papieża Franciszka, o otwarcie się na wspólnotę z biednymi i na każdą formę solidarności z nimi, jako konkretny znak braterstwa.

V Światowy Dzień Ubogich 2021

5 ŚDU ręceW niedzielę, 14 listopada, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzimy V Światowy Dzień Ubogich. Tradycyjnie już, w Łodzi, obchody tego dnia potrwają dłużej. Łódzkie organizacje pomocowe spotkają się na Placu katedralnym w Łodzi z osobami w potrzebie w dwie kolejne niedziele: 7 i 14 listopada. Tegoroczne Dni Ubogich skupią się na profilaktyce zdrowotnej - to bardzo potrzebne, zwłaszcza osobom bezdomnym. Rzpocznie się również akcja "Tytka charytatywna".

• Wspirają nas

Caritas Archidiecezji Łódzkiej