Autor: Antoni Zalewski
"Uczniów czynią tylko uczniowie!"- Święcenia Diakonatu 2018

„Uczniostwo się nigdy nie kończy. W dniu w który przestalibyście być uczniami, przestaniecie się nadawać na nauczycieli. Jezus mówił: idźcie czyńcie uczniów. Uczniów czynią tylko uczniowie”– mówił podczas Eucharystii Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki.

Święcenia diakonatu w katedrze łódzkiej pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, przyjęło sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi: Michał Kardynia (parafia pw. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim), Kamil Siuta (parafia pw. św. Kazimierza i św. Barbary w Pożdżenicach), Paweł Skowron (parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Łasku-Kolumnie), Marcin Skrzydłowski (parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach), Tomasz Szurek (parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Łodzi), Adrian Zimnowłocki (parafia pw. św. Floriana w Uniejowie, diec. Włocławska).

Liturgii święceń przewodniczył Arcybiskup Grzegorz Ryś, który zwracając się do powołanych i wybranych do pełnienia posługi diakona w Kościele, zwrócił uwagę na to że: „słowo Boga jest wolne, słowo Boga jest nieskrępowane, Ono jest wszędzie. Wszędzie możesz prowadzić ludzi na spotkanie z tym słowem i wszędzie możesz czynić ich uczniami słowa, pod warunkiem, że sam jesteś uczniem – podkreślił Metropolita Łódzki . „Idziecie w swoje życie duchownych, tych, którzy otrzymują w Kościele misję, idziecie najpierw z tym słowem: uczeń ”– dodał.

„Uczniem się jest w stosunku do nauczyciela, ale w języku Ewangelii, uczniem się jest w stosunku do Mistrza. Można mieć w życiu wielu nauczycieli, ale Mistrza ma się tylko jednego. Mistrz to jest ktoś z kim cię łączy jakaś szczególna emocja. Relacja, która jest nieprzekazywalna”- zaznaczył Ksiądz Arcybiskup.