Celebracje Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy w łódzkiej katedrze

Paschalne Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana, które rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej to szczyt celebracji całego roku liturgicznego.

Wielki Czwartek, 29 marca 2018 r.
Msza Wieczerzy Pańskiej
Bazylika Archikatedralna, godz. 18:00

Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną celebracją Eucharystii – upamiętniającą Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus oddając Bogu Ojcu swoje Ciało i Krew pod postaciami chleba i wina ofiarował Apostołom, a przez nich ich następcom w kapłaństwie, pokarm na życie wieczne. Eucharystia, cudowny dar miłości Serca Jezusowego zaprasza do adoracji Najświętszego Sakramentu i służby siostrom i braciom, szczególnie cierpiącym i doświadczającym biedy duchowej i materialnej.
Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej będzie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Łódzki. Po homilii dokona obmycia nóg (mandatum) wszystkim, którzy będą chcieli doświadczyć wymiaru służebnego Kościoła.
Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do miejsca adoracji, gdzie Chrystus będzie adorowany do godziny 2200. Następnego dnia możliwość adoracji i przystąpienia do Sakramentu Pokuty od godziny 7:00.

Wielki Piątek, 30 marca 2018 r.
Liturgia na cześć Męki Pańskiej
Bazylika Archikatedralna, godz. 18:00

Wielki Piątek jest dniem Męki i Śmierci Chrystusa oraz dniem ścisłego postu będącego dla nas wierzących zewnętrznym uczestnictwa w cierpieniach naszego Pana. W tym dniu nie celebruje się Eucharystii, natomiast liturgia Kościoła na całym świecie upamiętnia mękę Jezusa poprzez szczególną celebrację składającą się z trzech momentów: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża i Komunii Świętej. Chrystus ukazuje się nam jako Sługa Jahwe, zapowiedziany przez proroków, Baranek, który ofiaruje samego siebie dla zbawienia wszystkich; Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic (Iz 53, 3). Krzyż jako element obecny w każdej liturgii, szczególnie w tej Wielkopiątkowej – jako tron chwały i drzewo zwycięstwa jest adorowany przez wiernych w szczególny sposób. Kościół medytując Mękę swego Pana i Zbawcy i adorując Krzyż Święty pochyla się nad swoim źródłem i modli się za zbawienie całego świata.
Ksiądz Arcybiskup Metropolita będzie przewodniczył liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej o godzinie 1800.
Po liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do miejsca adoracji, zwanego Grobem Pańskim. Do godziny 2200 będzie możliwość indywidualnej modlitwy i adoracji. Zostaną odśpiewane również Gorzkie Żale.
Następnego dnia możliwość adoracji i przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania od godziny 700.
Wielka Sobota, 31 marca 2018 r.

Tego dnia Kościół trwa na modlitwie przy Grobie Chrystusa i powstrzymuje się od sprawowania ofiary Mszy Świętej.
Przez cały dzień jest możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i przystąpienia do Sakramentu Pokuty i Pojednania od godziny 700. Zostaną również poświęcone pokarmy na stół wielkanocny.

Sobota, 31 marca 2018 r.
Wigilia Paschalna
Bazylika Archikatedralna, godz. 21:00

Wigilia Paschalna, zwana od czasów Św. Augustyna (IV w.) „matką wszystkich wigilii” jest najważniejszą i najświętszą nocą roku liturgicznego. Celebracja tej nocy wyraża nasze przejście od śmierci i grzechu do nowego życia w Chrystusie. W centrum liturgii Wigilii Paschalnej znajduje się Paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego; przy Jego świetle zostaje wygłoszony przez uroczystą aklamację śpiew Exultetu i Słowo Boże, w którym zawarta jest historia zbawienia od stworzenia świata do zmartwychwstania Chrystusa. Następnie udzielane są sakramenty inicjacji chrześcijańskiej katechumenom, lud Boży odnawia złożone podczas Chrztu Św. przyrzeczenia, składa wyznanie wiary oraz zawierza świat i Kościół w modlitwie wiernych. W liturgii eucharystycznej Baranek Paschalny staje się pokarmem dla nas, abyśmy żyli Nim i przez Niego w świętości życia. Uroczystą celebrację Wigilii Paschalnej zakończy procesja rezurekcyjna wokół katedry.
Uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej w Bazylice Archikatedralnej o godz. 2100 przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Metropolita Łódzki.
Wraz z tą Wigilią rozpoczyna się radosny Okres Wielkanocny – czas celebrowania obecności Chrystusa Zmartwychwstałego.

Niedziela Wielkanocna, 1 kwietnia 2018 r.
Bazylika Archikatedralna

Uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12:30 przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś Metropolita Łódzki.

W Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy uroczystej Mszy Świętej o godzinie 12:30 będzie przewodniczył Ksiądz Biskup Senior Adam Lepa.

ks. Hubert Kempiński
ceremoniarz biskupi

Łódź, dnia 24 marca 2018 r.