Nie bój się! – łódzki Marsz dla Jezusa

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w Niedzielę Palmową w całym Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. W tym roku dzień ten nabrał nowego znaczenia z uwagi na dużą liczbę młodych uczestniczących w wydarzeniu ewangelizacyjnym, które miało miejsce zaledwie kilka dni temu w łódzkiej Atlas Arenie.

Diecezjalne obchody XXXIII Światowego Dnia Młodzieży, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Nie bój się!”, rozpoczęły się inaczej niż dotychczas, bo w kościele oo. Jezuitów, gdzie podczas zawiązania wspólnoty, modlitwę i uwielbienie śpiewem i tańcem poprowadził zespół Mocni w Duchu, znany uczestnikom spotkania na Arenie Młodych oraz z Uwielbieniowej Łodzi Ratunkowej.

Następnie katechezę opartą o orędzie papieża Franciszka na XXXIII Światowy Dzień Młodzieży, wygłosił metropolita łódzki, ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. – Jeśli kochasz i jesteś kochany, to jesteś w stanie robić wszystko pomimo, że się boisz! – mówił metropolita łódzki. - Wiara to jest spotkanie z Jezusem. Spotkanie z Bogiem, który jest osobą. Spotkanie z Osobą, która Cię kocha, którą ty kochasz. Wtedy twój strach przestaje być ważny. On ciebie nie zwycięży, wówczas możesz usłyszeć od Boga: Nie bój się Mario! Nie bój się...! Spotkałeś Boga, który z Tobą mówi po imieniu! Jesteś z Nim na Ty! Jest relacja, która sprawia, że przestajesz się bać! – tłumaczył pasterz.

Na tegoroczny Marsz dla Jezusa do Łodzi przyjechała młodzież z Aleksandrowa Łódzkiego, Gałkówka, Tomaszowa Mazowieckiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Zgierza, Koluszek, Konstantynowa Łódzkiego oraz mniejszych miejscowości Archidiecezji.

Po zakończeniu spotkania w kościele p.w. Najświętszego Imienia Jezus, w barwnej i radosnej procesji młodzi przeszli ulicą Piotrkowską do łódzkiej katedry, gdzie o godz. 15:30 wzięli udział we Mszy świętej, której przewodniczył pasterz Kościoła łódzkiego.

Organizatorem Marszu dla Jezusa jest Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej, a do udziału w nim zostali zaproszeni w sposób szczególny młodzi, którzy w tym roku przyjmują sakrament bierzmowania. Biorący udział w „Marszu dla Jezusa” poprzez obecność i śpiew, manifestowali swoją wiarę i przynależność do Chrystusa i Kościoła.

- Przyjechałem na ten Marsz z naszym księdzem i z grupą bierzmowanych z Gałkówka. Chciałem poznać tutaj nowych ludzi oraz uczestniczyć we Mszy św. z biskupem. – mówi Dawid Walczak.

- Na Marszu dla Jezusa jestem po raz pierwszy, a przyjechałam tutaj bo jestem wierząca i chciałam bardzo uczestniczyć w takim młodzieżowym wydarzeniu. W tym roku przystąpię do sakramentu bierzmowania i jeśli nie teraz to kiedy uczestniczyć w takim spotkaniu? – mówi Marta Szakiel, uczestniczka Marszu dla Jezusa.

Wychodząc z kościoła oo. Jezuitów, każdy z uczestników otrzymał przeźroczystą opaskę na rękę z hasłem tegorocznego spotkania: Nie bój się! – Ta opaska ma przypominać młodym, że nie muszą się niczego obawiać, bo nie są sami, bo jest przy nich Chrystus! – tłumaczy ks. Paweł Bogusz duszpasterz młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

Łódzki „Marsz dla Jezusa”, organizowany co roku, wpisuje się w Diecezjalne Dni Młodzieży, które zapoczątkował święty Jan Paweł II, w Niedzielę Palmową 23 marca 1986 roku.