Autor: Antoni Zalewski
Błogosławieństwo lektorów Archidiecezji Łódzkiej

Łódzki Kościół ma nowych lektorów. W sobotę w godzinie miłosierdzia w łódzkiej Archikatedrze z rąk Księdza Biskupa Ireneusza Pękalskiego błogosławieństwo lektorskie przyjęło 65 ministrantów z Archidiecezji Łódzkiej.

W homilii Ksiądz Biskup odniósł się do Ewangelii z dnia, do tłumu który nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: „Kim jest Jezus”? Główny celebrans zachęcał do osobistej odpowiedzi na to pytanie szczególnie nowo ustanowionych lektorów.

Najważniejszym momentem podczas liturgii była modlitwa błogosławieństwa, przyrzeczenie oraz przyjęcie księgi Pisma świętego z rąk Księdza Biskupa. Zostały też poświęcone alby oraz krzyże lektorskie, a na zakończenie ceremonii nowi ministranci Słowa Bożego otrzymali „Legitymacje lektora”. W liturgii uczestniczyli księża opiekunowie nowych lektorów, księża proboszczowie oraz rodzice, przyjaciele i starsi ministranci z poszczególnych parafii.

Przez ponad cztery miesiące wszyscy kandydaci uczestniczyli w kursie, który solidnie przygotował ich do posługi lektorskiej. Spotkania obejmowały formację biblijną, liturgiczną, fonetyczną, a także zajęcia z zakresu życia duchowego. Całość formacji pozwoliła bliżej poznać Pismo Święte i uczynić je najważniejszą księgą własnego życia. Przygotowanie do posługi zakończyło się skupieniem w Drzewocinach i całonocną adoracją Najświętszego Sakramentu.

Kurs lektorski organizowany jest w różnych miastach Archidiecezji Łódzkiej od wielu lat i cieszy się dużą popularnością wśród ministrantów.