Abp Ryś: Pokażmy Jezusowi, że idziemy za Nim! Za tym Królem, który jest skuteczny!

- Pokażmy Jezusowi, że idziemy za Nim! Za tym Królem, który jest skuteczny! Który na progu wielkiego tygodnia daje nam słowo: złóżcie broń, opróżnijcie wszystkie swoje arsenały, przestańcie się zbroić na siebie nawzajem i uwierzcie, że to jest sposób, aby zbudować sensowne relacje, by doznać bezpieczeństwa, które daje Pan! – mówił arcybiskup Ryś.

Niedziela Męki Pańskiej, zwana w tradycji Niedzielą Palmową to dzień, który rozpoczyna w Kościele obchody wielkiego tygodnia. Podczas Mszy świętej w łódzkiej katedrze, która uwieńczyła spotkanie młodych w ramach XXXIII Światowego Dnia Młodzieży w j homilii arcybiskup Grzegorz zatrzymał się nad fragmentem dwóch ewangelii opowiadających o wjeździe Jezusa do Jerozolimy jak i o Męce Pańskiej.

- Ważnym jest, że kiedy wchodzimy w wielki tydzień, tuż na jego progu byśmy odłożyli broń! Wchodzimy za Jezusem do Jerozolimy za naszym łagodnym Królem. Za naszym Zwycięzcą! To, że jesteśmy tutaj tak licznie zebrani, to że szliśmy przez to miasto z radością, ze śpiewem, z oklaskami, z uwielbieniem to jest dowód na to, że Jego uznajemy za zwycięskiego – za tego Króla łagodnego. Tego Króla na osiołku uznajemy za zwycięskiego. Jeśli tak uważamy, to na ten tydzień złóżmy broń! Przestańmy się na siebie nawzajem zbroić! – apelował w homilii metropolita łódzki.

Chrystus jest Księciem Pokoju. Pokoju rozumianego w zupełnie inny sposób niż czysto po ludzku dlatego ucząc się od Niego mamy być do Niego podobni!  - Na tego mam takiego haka, a na tamtego innego! Na kolejnego nie mam, ale mam pieniądze, więc go przekupię! Tak chcecie żyć? – pytał  zgromadzonych arcybiskup.  - Tak nie chcecie, tak nikt nie chce żyć! Zatem przestań się zbroić! Przestań się rozglądać wokół siebie za kijem, żeby móc dowalić jednemu czy drugiemu, i żeby świat był ułożony tylko pod ciebie! Ciągle musisz szukać broni na każdego, który się koło ciebie rusza. Może zrób na odwrót! Otwórz ten swój arsenał i wyrzuć tę broń! Wyrzuć broń, dzięki której masz poczucie bezpieczeństwa i przestań się zbroić! – zaznaczył pasterz.

Nawiązując do fragmentu Męki Pańskiej łódzki pasterz tłumaczył młodym - po to czytamy Mękę Pańską dzisiaj, aby zobaczyć kto tak naprawdę wtedy wygrał. Jezus przegrał czy wygrał? Młodzi!  Jezus przegrał czy wygrał? Piłat przegrał czy wygrał? Kajfasz przegrał czy wygrał? Z kim chcecie być w tej ewangelii męki? Po czyjej stronie chcecie być? Z kim chcecie wygrać, a z kim przegrać? – pytał abp Ryś.

Podczas liturgii odśpiewana została Męka Pańska wg relacji św. marka, którą przygotowali i zaprezentowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi pod dyrekcją ks. Grzegorza Kopytowskiego.

Jak szacują organizatorzy, w tegorocznych obchodach XXXIII Światowego Dnia Młodzieży w Łodzi udział wzięło blisko 2 tys. młodych ludzi, którzy przyjechali do Łodzi z różnych miast i miasteczek Archidiecezji Łódzkiej. Nie było by to możliwe, gdyby nie zaangażowanie i zapał katechetów i duszpasterzy w parafiach.