17 stycznia – Łódzki Dzień Judaizmu

Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, który w Kościele Katolickim obchodzony jest 17 stycznia. W tym roku, po raz pierwszy w Łodzi, obchody te będą miały wyjątkowy charakter, gdyż zostaną przygotowane we współpracy Archidiecezji Łódzkiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

Na wspólne świętowanie tego dnia gorąco zaprasza metropolita łódzki Grzegorz Ryś. - Bardzo serdecznie zapraszam na wydarzenie popołudniowe, które odbędzie się w namiocie postawionym w miejscu, gdzie kiedyś stała Wielka Synagoga. Chcemy tam razem się spotkać w refleksji biblijnej i wspólnej modlitwie o pokój. Będzie tam też okazja, aby wspomnieć jakie miejsce wspólnota żydowska zajmowała w kulturze i wierze naszego miasta. – oddaje jeden z organizatorów.

Program obchodów przewiduje trzy spotkania:

• Przedpołudniowe – konferencja naukowa

godzina 9.00 – konferencja naukowa w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi (ul. Świętego Stanisława Kostki 14):
- Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś: Arcybiskup dr hab. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki,
- Łódź żydowska. Od początku do dziś: dr Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi,
- Fenomen łódzkiego getta: dr Adam Sitarek, Uniwersytet Łódzki;

• Popołudniowe – modlitwa i refleksja

godzina 17.30 – główne obchody Dnia Judaizmu w Łodzi w namiocie ustawionym w miejscu, w którym stała Wielka Synagoga (al. Tadeusza Kościuszki 2);

• Wieczorne – kulturalne

godzina 20.00 – spektakl w Teatrze Nowym (ul. Więckowskiego 15) Fabryka muchołapek, autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta.

Na wszystkie spotkania związane z obchodami łódzkiego Dnia Judaizmu wstęp wolny!