III Niedziela Adwentu 17 XII 2017

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej na niedzielę 17 grudnia 2017 r

. 1. Państwowa Straż Pożarna w Łodzi, w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, apeluje, aby zachować środki ostrożności podczas ogrzewania domów i mieszkań, dokonywać regularnych przeglądów, czyszczenia instalacji kominowych i wentylacyjnych oraz zaopatrzyć się w czujniki dymu i tlenku węgla, które w porę zasygnalizują pojawienie się niebezpieczeństwa. Czad to bezwonny, bezbarwny a przy tym bardzo toksyczny gaz, którego człowiek nie jest w stanie wykryć. Pierwszymi objawami zatrucia są ból głowy, osłabienie, nudności, w dalszej kolejności może nastąpić utrata przytomności, a nawet śmierć.

2. Ojcowie Franciszkanie informują, że przez cały rok od poniedziałku do soboty w godz. 14.00-18.00 istnieje możliwość skorzystania z sakramentu pojednania w ich kościele w Łodzi przy ul. Rzgowskiej 41a. Dodatkowo 23 grudnia (sobota), dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia, zapraszają na spowiedź „ostatniej szansy” od godz. 14.00 aż do godz. 22.00.

3. Wydział Duszpasterstwa Archidiecezji Łódzkiej serdecznie zaprasza na spotkania opłatkowe poszczególnych grup zawodowych:

Duszpasterstwo Pracowników Nauki: 19 XII 2017 r., godz. 18.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14 – Abp Grzegorz Ryś,
Duszpasterstwo Służby Zdrowia: 13 I 2018 r., godz. 18.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14 – Bp Adam Lepa,
Duszpasterstwo Nauczycieli oraz Wydział Katechetyczny:
5 I 2018 r. godz. 17.00, Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie, ul. Kościuszki 2 – Bp Ireneusz Pękalski,
12 I 2018 r., godz. 16.00, Szkoła Podstawowa Nr 12 w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Belzacka 104/106 – Bp Marek Marczak,
13 I 2018 r., godz. 10.00, Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. Św. Stanisława Kostki 14 – Bp Marek Marczak,
15 I 2018 r., godz. 17.00, Szkoła Podstawowa Nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Ludwikowska 113/115 – Abp Grzegorz Ryś,
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych: 8 I 2018 r. godz. 19.00, Kościół Środowisk Twórczych w Łodzi, ul. M. Skłodowskiej-Curie 22 – Bp Adam Lepa.

4. Sakrament bierzmowania w Bazylice Archikatedralnej udzielany jest w II piątek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00. Kandydatów przygotowują parafie miejsca zamieszkania. Parafia katedralna nie prowadzi przygotowania dla osób spoza parafii. W celu przystąpienia do sakramentu bierzmowania należy udać się do kancelarii swojej parafii, aby uzgodnić z księdzem sposób i formę przygotowania. Nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania w kancelarii katedralnej pragnienia przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kandydaci przybywają do Archikatedry wraz ze świadkiem o godz. 17.45 przynosząc ze sobą dokument noszący tytuł „Sakrament bierzmowania” (potwierdzający przygotowanie do bierzmowania) z podpisem spowiednika na odwrocie. Dokument ten podaje się kapłanowi bezpośrednio przed przystąpieniem do tego sakramentu. Podczas liturgii obowiązuje strój odświętny.

Terminy w 2018 r.:
9 lutego – Abp Władysław Ziółek
9 marca – Bp Marek Marczak
13 kwietnia – Bp Marek Marczak
13 lipca – Bp Ireneusz Pękalski
10 sierpnia – Bp Adam Lepa
14 września – Bp Adam Lepa
12 października – Abp Władysław Ziółek
9 listopada – Abp Grzegorz Ryś
14 grudnia – Bp Ireneusz Pękalski

Zaświadczenia o przyjętym sakramencie bierzmowania wydawane są w kancelarii Parafii Archikatedralnej od poniedziałku po bierzmowaniu. Kancelaria czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-12.00 i 15.00-17.00, w soboty w godz. 9.00-12.00. Informacja o przyjętym sakramencie bierzmowania wysyłana jest również do parafii chrztu.