17.07.2018
Archidiecezja Łódzka
XVI Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
14:05 | 26.09.2017 | Wyświetleń: 1075

Zaufanie jest fundamentalną wartością, także w szeregach wojska, czy policji; kto je osłabia, szkodzi tym służbom – powiedział w niedzielę na Jasnej Górze bp Józef Guzdek podczas 16. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego. Jak co roku, zgromadziły one policjantów, pracowników policji i ich bliskich.

Policjanci spotykają się na Jasnej Górze tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, w związku z przypadającym w tym czasie wspomnieniem św. Michała Archanioła – patrona policji.

Pielgrzymka policjantów, pracowników Policji i ich rodzin rozpoczęła się na Placu Biegańskiego w Częstochowie od występu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji w musztrze paradnej. Wyznaczona delegacja (z Łodzi – Pan Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Jarosław Olbrychowski) złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wiązanki kwiatów złożone zostały także przy pomniku Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki i przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wyznaczona delegacja wyróżnionych policjantów z częstochowskiej komendy złożyła także kwiaty i zapaliła znicz na Polanie Dębowej – Placu Katyńskim w Częstochowie.

Mszy św. na jasnogórskim szczycie przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który jest też delegatem Konferencji Episkopatu polski ds. Duszpasterstwa Policji. Przypomniał o zamordowanych policjantach II Rzeczypospolitej i funkcjonariuszach, którzy polegli na służbie we współczesnych czasach.

Witając policjantów, bp Guzdek mówił, że fundamentalną wartością jest zaufanie – zarówno w życiu małżeńskim, rodzinnym, społecznym i zawodowym, jest także fundamentem, źródłem siły każdej ze służb. „Kto osłabia zaufanie w szeregach wojska, policji i innych służb, ten szkodzi tej służbie” – dodał.

W homilii bp Guzdek mówił z kolei o odwadze. Przestrzegł przed odwagą rozumianą jako ferowanie wyroków i rzucanie oskarżeń. Jest też drugi rodzaj odwagi – mówił – pozwalający dostrzec bliźniego, dobro w nim i spieszyć mu z pomocą.

„Owszem, potrzebna jest odwaga, aby nazywać zło po imieniu, by nie odwracać wzroku i nie zamykać ust kiedy zło stara się narzucić swoje rozwiązanie, ale konieczna jest również niemała odwaga, aby upomnieć się o los pokrzywdzonych, niesprawiedliwie osądzonych i stanąć w ich obronie” – przekonywał. Jak podsumował – odwaga sama w sobie jest ślepa i potrzebuje rozwagi, która „otworzy jej oczy na cel, na strategię, na wartości moralne (…), dobro innych”.

Zwracając się do policjantów, biskup powiedział, że codziennie stają oni do walki ze złem, nierzadko dobrze zorganizowanym i coraz bardziej brutalnym. Dodał, że obywatele doceniają ich pomoc dla ofiar pomocy.
Pielgrzymkę zakończy modlitwa w intencji policjantów pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 roku oraz całego środowiska policyjnego przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich garnizonów Policji z kraju z reprezentującymi Komendanta Głównego Policji – I Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinspektorem Andrzejem Szymczykiem i Zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinspektorem Janem Lachem na czele oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z garnizonu województwa Łódzkiego oprócz Funkcjonariuszy policji i ich rodzin oraz członków Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi uczestniczyli: Poczet Sztandarowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi Inspektor Andrzej Łapiński, Prezes Stowarzyszenia Rodzina Policyjna Jarosław Olbrychowski oraz Ks. Kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi ppor. Jacek Syjud.