Archidiecezja Łódzka
Msza św. na zakończenie ogólnopolskiego zjazdu wolontariuszy SKC
15:59 | 10.09.2017 | Wyświetleń: 634

Od soboty 11 września, Łódź gości wolontariuszy skupionych wokół Szkolnych Kół Caritas działających na terenie całej Polski. Celem tego ogólnopolskiego zjazdu była integracja oraz zapoznanie jego uczestników z patronką dzieł miłosierdzia – św. Faustyną Kowalską, której droga powołania zakonnego rozpoczęła się w tym mieście. Dwudniowe spotkanie zakończyła Msza święta sprawowana o godz. 12:30 w łódzkiej katedrze p.w. św. Stanisława Kostki.

Liturgii przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, a słowo pouczenia pasterskiego wygłosił do młodych ks. bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący komisji charytatywnej KEP. Obecni byli także księża dyrektorzy Caritas diecezjalnych, wraz z odpowiedzialnym za Caritas Polska ks. Marcinem Iżyckim i jego zastępcą ks. Markiem Decem.

Słowo powitania do zebranych w katedrze skierował dyrektor łódzkiej Caritas – ks. Andrzej Partyka. -Wy drodzy młodzi wolontariusze Caritas z całej Polski przebyliście w tych dniach drogę Faustyny w naszym mieście. Wczoraj kroczyliście śladami Faustyny po Łodzi, a wieczorem wielbiliście Jezusa – nasze Światło, za którym chcemy podążać. Dzisiaj idąc ulicą Piotrkowską najpierw bawiąc się, tańcząc, śpiewając,  potem w modlitwie, dotarliście do tej bazyliki. Serdecznie dziękuję wam za waszą obecność. Za to, że odpowiedzieliście na nasze zaproszenie, i że jesteśmy tutaj razem! – mówił ks. Partyka.

– Miłosierdzie to bezinteresowny dar z siebie ofiarowany bliźniemu potrzebującemu pomocy.  – mówił biskup Szlachetka z Gdańska. Wskazał na to, że katalog tych potrzebujących, zawarty jest na kartach Pisma Świętego oraz przypomniany w katechizmowych uczynkach miłosierdzia co do duszy i ciała. Kaznodzieja zauważył, że – znamienną cechą niesienia pomocy jest radość, która towarzyszy temu, kto pomaga ale i temu, kto tej pomocy doświadcza. Źródłem tej pomocy jest Bóg – Ojciec Miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy. Ten, który nas pociesza w każdym naszym utrapieniu, byśmy sami mogli pocieszać tych, którzy są w jakiejkolwiek udręce. Pociechą, której doznajemy od Boga. – podkreślił.

Kaznodzieja odnosząc się do słów Ojca Świętego Franciszka ze spotkania z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku powiedział. – Ojciec Święty mówiąc o kanapie, którą trzeba zamienić na buty, miał z pewnością na uwadze wasze buty, w których niesiecie pomoc tym, którzy jej potrzebują. Niesiecie tę pomoc razem we wspólnocie wolontariatu. Ta posługa miłosierdzia, którą pełnicie sprzyja przyjaźni jaka rodzi się między wami i tymi, którym pomagacie. Taka właśnie przyjaźń jest szczególnie miła w oczach Zbawiciela, bo jest to przyjaźń miłosierdzia. Przyjaźń, którą On sam chce nawiązać z każdym z nas. – podkreślił biskup.

– Dziś dziękuję Bogu za was, drodzy wolontariusze. Za wasze wrażliwe serca. Za wasze pomocne dłonie. Za wasze oczy, które widzą nie tylko własne potrzeby, ale i potrzeby innych. Za wasze uszy, które słyszą prośby o pomoc, także te niewypowiedziane. Za wasze nogi w butach wyczynowych. Dziękuję Bogu za to, że macie marzenia. Niech przez wasze świadectwo, Miłosierny Bóg przymnaża światu apostołów miłosierdzia.- zakończył biskup.

Po zakończeniu liturgii uczestniczy dwudniowego spotkania zostali zaproszeni na wspólny obiad, który zakończył pierwszy w Polsce zjazd Szkolnych Kół Caritas.