Archidiecezja Łódzka
Bp Marczak: Pamiętajcie aby Pan Jezus zawsze był obecny pośród was
09:50 | 05.09.2017 | Wyświetleń: 483

„Nauczyciele- mistrzowie tej szkoły mają pomagać młodemu człowiekowi stawać się tym, do czego powołał ich Pan Bóg. Stawać się dobrym człowiekiem, ale także odkrywać swoje powołanie życiowe. Rozpoznać i rozwijać do końca swoje bogactwo ducha, intelektu, uczuć i woli. Zdolności jakie Pan Bóg złożył w serce młodego człowieka”- mówił Ksiądz Biskup Marek Marczak podczas Mszy Św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/18.

Eucharystia sprawowana była w parafii Miłosierdzia Bożego na Teofilowie. W świątyni licznie zebrali się uczniowie Katolickiego Gimnazjum i Liceum im. Jan Pawła II w Łodzi wraz z nauczycielami i rodzicami.

Ksiądz Biskup w swojej homilii odniósł się do fragmentu Ewangelii, w którym młody człowiek zwraca się do Jezusa- Nauczycielu Dobry. Pan Jezus jest, był i zawsze będzie dobrym nauczycielem dla człowieka. Jest najlepszym nauczycielem dla nauczycieli, którzy są w szkole po to aby uczyć przedmiotów, ale także aby swoim doświadczenie życiowym i pedagogicznym przekazywać mądrość młodemu pokoleniu.

Dalej bp Marczak podkreślał, że mądrość przekazywana w szkole katolickiej, odnosi się do Pana Boga i do wiary. Jak połączyć to w co wierzymy z naszym codziennym życiem? Jak połączyć Pana Boga ze zdobywaniem wiedzy? Jak połączyć moją obecność w Kościele z tym, że zdobywam wiedzę? Po to są nauczyciele w szkole, zwłaszcza w szkole katolickiej. To oni powinni pokazywać i uczyć jak zaprosić i współpracować z Panem Jezusem w życiu.

„Pan Jezus także miał swoją szkołę i swoich uczniów- apostołów”- mówił dalej Ksiądz Biskup Marek Marczak. Relacja między Panem Jezusem, a jego uczniami była wyjątkowa. Była to relacja Mistrza, ale także przyjaciela. Ta relacja Pana Jezusa z uczniami, powinna być w tej szkole wzorem zwłaszcza dla nauczycieli. To trudne być mistrzem i autorytetem, być tym, który przekazuje wiedzę i wiarę, tym, który pilnuje porządku, a jednocześnie być przyjacielem. Dalej bp Marczak skierował prośbę do nauczycieli, aby starali się być dla swoich uczniów takimi mistrzami, a jednocześnie przyjaciółmi.

W dalszej części homilii bp Marczak skierował prośbę do uczniów: „Zaproście Pana Jezusa do waszej nauki, do waszej edukacji, do waszych spotkań, do waszych trudów i radości w zdobywaniu wiedzy i mądrości życiowej. Zaproście Pana Jezusa- Dobrego Nauczyciela, niech on będzie dla was Mistrzem i Nauczycielem i niech będzie dla was dobrym przyjacielem, który zawsze pomagał swoim uczniom stawać się tymi, jakich sam chciał, aby byli.”

Na zakończenie Ksiądz Biskup Marek Marczak, zaapelował, aby szkoła ta była prawdziwie katolicką, gdzie panują wartości zgodne z wiarą, naszą miłością do Pana Boga, ale także do drugiego człowieka i do naszej Ojczyzny.